V zozname národných kultúrnych pamiatok má poradové číslo jeden. Je písaná v latinčine a listy sú zviazané vo väzbe z pozláteného mosadzného alebo strieborného plechu.
Nitriansky kódex vznikol v benediktínskom kláštore v Hronskom Beňadiku, predpokladá sa, že okolo roku 1083. „Obsahuje 50 pergamenových fólií s karolínskou minuskulou (písmo používané v Európe od 8. do 12. storočia) napísanými výňatkami z evanjelií,“ prezradila Veronika Pleštinská, riaditeľka Diecézneho múzea na Nitrianskom hrade. „Písaný je úhľadným písmom s kolorovanými iniciálkami. Obsahuje mená svätcov aj zoznam liturgických sviatkov slávených v čase jeho vzniku,“ pokračuje.
Kódex je umeleckým skvostom. Dominuje mu byzantský dvojitý kríž zo strieborného plechu s dutým vnútrom obsahujúcim relikvie - úlomky dreva a kúsok hrubej tkaniny. Tie podľa legendy pochádzajú z kríža, ktorý v 4. storočí mala objaviť na vrchu Golgota matka rímskeho cisára Konštantína Veľkého Helena. „Dosku ozdobili v 1. polovici 14. stor. a patrí k najvzácnejším gotickým kovovým plastikám na Slovensku,“ dodala sprievodkyňa na Nitrianskom hrade Jana Grapková.
Nitriansky kódex
- výzdoba prednej dosky z mosadzného alebo postriebreného plechu
- byzantský relikviárny kríž zo strieborného plechu
- vo vnútri sú úlomky dreva a kúsok hrubej tkaniny