Obrovskú časť tohto územia totiž vyrúbali. Ide až o 1 300 m³ topoľového dreva. V časoch, keď je každý strom vzácny a dôležitý, nikoho taký mohutný výrub nepoteší. Čo je za tým?
Milovníci prírody sa nemusia ničoho báť. Výrub lesa je totiž súčasťou starostlivosti o stromy. „Výrub v Pečnianskom lese je plánovaná obnovná ťažba realizovaná v súlade s platným desaťročným plánom starostlivosti o les. Ťažba sa v týchto dňoch končí,“ prezradil Novému Času hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.
Správnosť rozhodnutia potvrdila aj Štátna ochrana prírody SR. „Takáto obnovná ťažba je v poriadku,“ povedali nám. Vyrúbané stromy navyše nahradia nové. „Časť nového porastu bude vysadená ešte na jeseň, ostatnú plochu zalesnia na jar 2016,“ hovorí Rezek.
Hovorca nám opísal aj príčiny takéhoto postupu, ktorý by sa mohol zdať ľuďom zbytočný. „Na tomto území rastie topoľ šľachtený, ktorého rubná doba je 30 - 50 rokov. Ponechanie takýchto šľachtených drevín by v priebehu 5 - 10 rokov viedlo k postupnému a prirodzenému odumieraniu, rozpadu, ktoré by bolo sprevádzané nepredvídaným padaním stromov alebo jeho častí, bez plánovanej obnovy. Následne by hrozil vznik nežiaducich požiarov a šírenie inváznych druhov rastlín,“ vysvetlil Rezek s tým, že podobný postup už aplikovali v inej časti lesa pred siedmimi rokmi, kde dnes rastie nový les.
Je to chránený areál
Pečniansky les je od roku 2012 Chráneným areálom. Nenachádzajú sa tam len vzácne rastliny, ale aj mnoho chránených živočíchov. Žije tam napríklad bobor vodný, viaceré druhy netopierov a počuť tam možno ďatľa čierneho. Na chránenom území je aj zdroj pitnej vody. V minulosti ho chceli občianske združenia prerobiť na bratislavský Central Park. Špinia ho však bezdomovci, ktorí tam prebývajú.