Hygienici jej výskyt odhalili vo vodovodných batériách. Baktéria vo zvýšenom výskyte dokáže spôsobiť najmä u oslabených pooperačných pacientov aj zápal pľúc s rizikom úmrtia. Riaditeľstvo nemocnice popiera, že by ohrozovala životy pacientov.
Legionelly sú baktérie, ktoré kolonizujú vodovodné systémy, ventilácie, klimatizácie, chladiace veže aj vírivky. Ich výskyt potvrdili vo vodovodných batériách Fakultnej nemocnie v Trenčíne. „V odobratých vzorkách teplej vody a v steroch z vodovodných systémov bola dokázaná prítomnosť baktérií rodu Legionella, avšak nejde o zdravotne najzávažnejší druh legionely - sérotyp 1,“ informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Skalická.
Nemocnica v Trenčíne dostala od hygienikov nariadenie, aby vodovody dezinfikovala a proti baktérii bojovala napríklad tým, že ľudia budú pri používaní odpúšťať teplú vodu. „Bojím sa zápalu pľúc aj smrti. Prečo tu nie sú upozornenia na to, aby pacienti odpúšťali teplú vodu rovno nad umývadlami?“ pýta sa rozhorčená pacientka.
Nemocnica tvrdí, že prijaté opatrenia sú v poriadku a v nemocnici nie je typ baktérie, ktorá by ľudí ohrozovala na živote. Hygienici upozorňujú, že teplota teplej vody vo vodovodnom potrubí by mala byť na výtokoch minimálne 45 stupňov. „Nezaznamenali sme zhoršenie zdravotného stavu ani u jedného pacienta, ktorý by súvisel s prítomnosťou spomínanej baktérie,“ informovala asistentka riaditeľa Petra Gembešová.
Čo hrozí pacientovi?
"Ide o nozokomyálnu nákazu, teda infekciu, ktorou sa človek môže nakaziť v nemocnici zo zanedbanej hygieny a údržby zariadení, s ktorými sú pacienti v nemocnici v styku. Je to raritný jav a nie je častý," uvádza internista Igor Vozár. "Pri legionele hrozí pacientovi aj zápal pľúc, čo znamená napríklad, že ak je na geriatrii ležiaci pacient, nakazí sa už len svojou prítomnosťou na oddelení. Baktéria sa z času na čas v zdravotníckych zariadeniach vyskytuje, ale nie je to až taký častý jav," dodáva Vozár.