Preslávil sa najmä tým, že Angličanom zachránil ich 200-ročnú morušu, pod ktorou sedával sir Winton. Teraz sa postaral o ďalší unikát, vo svojej záhrade si zriadil arborétum moruší.
Pestovaniu moruší sa Stanislav venuje viac ako 30 rokov. „Trvalo mi dlho, kým som prišiel na to, ako ich rozmnožovať. Keď sa mi z dvesto odrezkov ujali dva, bol som rád,“ priznal uznávaný odborník, ktorému moruše zachránili život. „Prasklo mi hrubé črevo a práve morušami som sa vyliečil,“ vraví Stanislav.
Okrem toho puky a zrnká liečia aj herpes a listy zasa cukrovku či pankreas. Okolie Pukanca je mekkou týchto stromov nielen u nás. Stanislav si v záhrade zakladá arborétum moruší. „Je jediné v strednej Európe. Na svete je okolo 300 odrôd, ja ich mám doma zatiaľ asi 30. Sú z viacerých štátov Európy, z Ameriky a Japonska. Mám aj z Afganistanu a Pakistanu,“ približuje pestovateľ.
V arboréte má aj vzácnu morušu, ktorá vyrástla z odrezku stromu sira Nicholasa Wintona. Jeden z najznámejších Angličanov počas 2. svetovej vojny zachránil 669 prevažne židovských detí pred smrťou v koncentračnom tábore. „Vlani som v Česku daroval 105-ročnému Wintonovi jeden môj odrezok, ktorý ho ako vzácnosť zase daroval prezidentovi Zemanovi, a ten ho dal zasadiť v botanickej záhrade Trójsky kôň,“ dodal Pukančan.
Liečivé účinky moruší
Plody - obsahujú veľké množstvo vitamínu C, prírodné sladidlo, sú vhodné na liečbu leukémie, zlepšujú krvný obraz, čistia cievy
Puky, zrnká - tinktúra z nich zvyšuje výkonnosť a znižuje únavu, lieči herpes, je vhodná pri oslabenom organizme
Listy - liečia pankreas, cukrovku, masážny olej z nich, ktorý vyčistí cievy, zvláčňuje a omladzuje pokožku, pomáha na kŕčové žily, z tela vyťahuje ťažké kovy
Sušená kôra - čaj z nej je vhodný na tráviaci trakt a zápchu
Peľ - protialergén
- morušami liečili zaprášené pľúca baníkov