Podľa svojich slov časť z nich strávil s Jánom Molnárom (73), ktorý sa bude môcť dostať o pár týždňov na slobodu spoločne so svojím spolupáchateľom Ľuborom Masárom (56). Za vraždu holandskej turistky dostali v roku 1990 doživotie. Ivan je presvedčený, že prepustenie Molnára by bolo obrovskou chybou.
Molnár a Masár si doživotie odpykávajú už 25 rokov a spoločne so strojcom leopoldovskej vzbury Tiborom Polgárim (57) sú najdlhšie zatvorenými väzňami na Slovensku. Po štvrťstoročí môžu prvýkrát požiadať o podmienečné prepustenie. „Ja predsa nie som s obyvateľstvom Slovenska v žiadnom konflikte! Nie som terorista ani masakrista zo Srebrenice! A určite nie som islamista!“ odvetil v exkluzívnom rozhovore pre Nový Čas Ján Molnár na otázku, čo by chcel odkázať verejnosti, do ktorej sa môže čoskoro vrátiť. „Dnes je úplne iná doba a naša spoločnosť sa nemá prečo báť mojej osoby. Som človek, ktorý chcel len dožiť svoj život v kľude so svojimi blízkymi,“ uviedol Masár.
Bývalého trestanca Ivana (63) rozhovory s oboma vrahmi pobúrili. Rozhodol sa prehovoriť o skúsenosti s Molnárom, s ktorým podľa svojich slov sedel v minulosti za mrežami. „Na pohľad je to sympatický chlapík. Keď sa s ním však začnete baviť dlhšie, zistíte, že máte do činenia so psychopatom,“ povedal Ivan, ktorý tvrdí, že s Molnárom sedel v base v 80. rokoch minulého storočia, keď si jeho spoluväzeň odpykával trest za prvú vraždu. „Bol to vyslovene duševný zbabelec, ktorý sa nesnažil riešiť svoju situáciu, aby sa zmenil. Keby mohol, tak by vás odrovnal! Nemal žiadnych priateľov, nafukoval sa. Podľa mňa je to beštia v ľudskej podobe,“ vyhlásil Ivan s tým, že sa podľa neho Masár stal obeťou Molnárových klamstiev a ocitol sa v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.
Bývalý trestanec poukázal na fakt, že Molnár, ktorý pykal za vraždu, aj Masár (sedel za krádeže) sa dostali na slobodu predčasne vďaka Havlovej amnestii. Stačilo pár mesiacov, aby spáchali ďalší zločin. „Vtedy bola v Československej televízii relácia s väzňami ohľadom leopoldovskej vzbury. Povedal som, že Molnár je potenciálny vrah a že je chyba, keď ho pustili. Veď mi v base povedal, že by to kedykoľvek spravil znova. A tak sa aj neskôr stalo,“ povedal Ivan. „Odkazujem verejnosti a súdom, aby si uvedomili, ak ho budú púšťať, či nespravia zle ako predtým. Podľa mňa znovu niekoho zabije. Nemá čo stratiť,“ uzavrel bývalý väzeň.
Brutálna vražda v Rakúsku
Molnár a Masár sa v lete 1990 vybrali za prácou do Nemecka, kam však nikdy neprišli. Pri rakúskom Linzi ich 23. augusta na odpočívadle zaujal karavan s holandskými mladomanželmi. Podľa rozsudku Gabriele († 27) znásilnili a zabili, jej partnera Reného prizabili. Masár si karavan nechal, jazdil ním po Európe, až ho chytili v Česku. O mesiac neskôr polícia zatkla Molnára. Súd ich poslal na doživotie ako prvých väzňov v Československu po páde komunistického režimu.