Ten sa tak stal prvým majiteľom kúpeľov, čo následne podnietilo aj stavebný a spoločenský ruch. V roku 1595 vo Vyšných Ružbachoch (okr. Stará Ľubovňa) postavili prvú kúpeľnú budovu s bazénom, kuchyňou, jedálňou a so spoločenskou miestnosťou.
„Kúpele boli miestom stretávania sa poľskej i uhorskej aristokracie a mešťanov,“ uviedla Martina Konrádyová, vedúca marketingu v Kúpeľoch Vyšné Ružbachy. Ďalšie mimoriadne úspešné obdobie nastalo po 1. svetovej vojne. Vtedy bol majiteľom Andrej Zamoyski. „Postavil sa tu nový kúpeľný dom, opravili sa zariadenia, boli opäť obnovené pramene a vystavané vilky Karolína, Mária, Terézia, Róza. Návštevníci boli najprv hlavne z Maďarska a neskôr z Československa. V tom čase tu vybudovali aj bazén s rozlohou 21 x 33,3 m a hĺbkou 2,40 m,“ pripomenula šéfka marketingu.
Obľúbené kúpele disponujú prírodnou liečovou vodou. „Tá pomáha pri liečbe pohybového aparátu, srdcovo-cievnych ochorení, psychických porúch, ženských chorôb, obličiek a močového traktu, dýchacích ciest, onkologických chorôb, metabolických či tráviacich problémov a chorôb z povolania,“ uzavrela Martina Konrádyová.