Rekordérkou je statočná samička Natália, ktorá zimovala v ďalekom Čade v Afrike a toto leto strávila už na našom kontinente. Štyri mláďatá z Kunovej Teplice a jedno zo Silickej Jablonice vďaka projektu o ochrane a výskume vtáctva vybavili minivysielačkami ešte v roku 2013.
Avšak krátko po opustení hniezda Gabriella uhynula v Poľsku a Eman na Sinajskom polostrove. „Ďalší súrodenci Natália a Karolína doleteli do Afriky. Podobne ako bocian Alexander, pre ktorého však bola jar 2014 osudná v Turecku,“ povedal Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti. Karolíne sa na hraniciach Egypta a Sudánu pokazila vysielačka, statočná Natália je ozajstnou rekordérkou.
„Svoje prvé leto strávila v Turecku. Pohybovala sa v Sudáne, najzápadnejšie sa zdržiavala v regióne Čadského jazera. Najjužnejšie zavítala na sever Južného Sudánu. Kým jar v roku 2014 strávila v Turecku pri Čiernom mori, tohto roku sme s očakávali, či sa už vráti domov,“ doplnil Gúgh.
Jej pohyb sa zastavil a svoje ďalšie leto trávila v Turecku. Neskôr preletela do európskej časti Turecka. Vrátila sa tak do Európy, pretože pár týždňov pobudla aj v Bulharsku. Teraz migruje na juh a je na Sinajskom polostrove. „Na budúcu jar očakávame Natáliu doma na Slovensku,“ dodal ornitológ.
Migrácia je skúškou života
Život bocianov je náročný a najmä mláďatá sú vystavené mnohým rizikám. Namáhavá migrácia je veľkou skúškou života. Prvého roka sa dožíva zhruba len 20 - 30 % mláďat. Časté sú aj úhyny v dôsledku nárazov do vodičov elektrického napätia alebo po zásahu prúdom. Vyskytujú sa aj otravy v znečistenej krajine či pytliactvo.