Na Slovensku sa kamene Stolperstein kládli už vlani, tento rok sa položili ďalšie tri pred domami obetí. Jednou z nich bola Gizi Fleischmannová, známa aktivistka. Verejnosť o nej veľa toho nevie, hoci zachránila tisícky životov. Svojimi činmi sa môže vyrovnať aj známemu Oskarovi Schindlerovi.
Zachránila mnoho životov
Medzi významné osobnosti židovskej komunity v Bratislave patrila Gizi Fleischmannová. Ako jedna z mála žien sa počas 2. svetovej vojny stala hlavnou predstaviteľkou ilegálnej organizácie Pracovná skupina, ktorá sa snažila zastaviť transporty Židov do koncentračných táborov. Podplácaním slovenských a nemeckých úradníkov sa jej podarilo zachrániť nespočetné množstvo životov.
Gizi mala rodinu, no práca pre židovskú komunitu sa stala zmyslom jej života. Svoje dve dcéry poslala do bezpečia, a keď mala sama možnosť odísť, niekoľkokrát to odmietla. Paradoxom je, že pazúrom holokaustu sama neunikla. Deportovali ju jedným z posledných transportov do Osvienčimu s poznámkou - návrat nežiaduci.
Láska až za smrť
Jozefa sa po rozvode s architektom Friedrichom Weinwurmom, ktorému vlani taktiež osadili Stolperstein kameň, vydala za Jakuba Oesterreichera. Pôsobil ako primár interného oddelenia Židovskej nemocnice v Bratislave. Keď na jeseň 1944 dostala Jozefa výzvu na nástup do transportu, jej manžel mal ako lekár výnimku, ale rozhodol sa, že pôjde s ňou. Svedkovia hovorili, že keď transport dorazil do Osvienčimu, hneď po selekcii odišli do plynovej komory. Ich deti vojnu prežili v úkrytoch.
Bežná prešporská rodina - otec Izidor, mama Terézia a deti Pavol, Ladislav a Eva. O ich príbehu sa veľa nevie. Iba to, že mamu s dcérou deportovali do Sobiboru, Pavla do Lublinu-Majdaneku. Vojnu prežil len otec a syn Ladislav, ktorému sa podarilo dostať do Izraela a dnes má 95 rokov.
Viete viac o záhadnej rodine Rotterovcov? Napíšte nám na tip@novycas.sk