Diela Majstra Pavla patria medzi sochárskeho skvosty. Spomedzi všetkých vyčnieva najvyšší drevený oltár na svete. Súčasní umelci obdivujú jeho precíznosť a zmysel pre detail.
„Majstra Pavla si každý z nás veľmi ctí ako symbol rezbárstva. Je to taký malý rezbársky boh,“ povedal za všetkých Miroslav Janič (53). Na svojich výtvoroch pracovali desať dní v uložskom Hostinci Lipa. Využili výhradne lipové drevo, presne ako uznávaný majster. Sochy vystavia na obdiv v uliciach Levoče.
Levočský trubadúr v objatí anjela
„Anjel strážny stál aj nad Majstrom Pavlom. Symbolicky som takto znázornil aj levočské objatie. Fascinujú ma detaily a technika Majstra,“ povedal Miroslav Janič (53) z Prešova.
Duch stromu
„Drevo mi samo ukázalo, aký duch v ňom prebýva. V každom kuse je ukrytý iný a neopakovateľný. Aj Majster Pavol ho vedel odhaliť a využiť vo svojich dielach,“ myslí si Róbert Žilinský (35) z Prešova.
Souznení
„Páči sa mi keltské umenie a oblé tvary. Na rozdiel od Majstra máme väčšiu voľnosť v tvorbe. Robil väčšinou cirkevné motívy na objednávku. Jeho vypracovanie bolo perfektné,“ vraví Jindřich Morávek (63) z obce Člupek.
Kruhy
„Tieto kruhy som vyrobila z jedného kusa dreva, nie sú spájané. Symbolizujú akúsi reťaz, ktorá každého človeka brzdí v rozlete. Aj Majster Pavol bol v tvorbe limitovaný,“ uvažuje Víťezslava Morávková (59) z Litomyšlu.
Uložská Madona
„Majster Pavol stvárňoval Madony. V Uloži ešte žiadna nieje, tak som jednu vytesal. Použil som modernú techniku. Majster by sa asi zdesil, keby videl, že používame aj motorové píly,“ smeje sa Vojtech Hurich (64) z Litomyšlu.
Majster Pavol z Levoče
Neskorogotický rezbár a sochár, ktorý po roku 1500 žil v Levoči. Jeho dielňa sa preslávila najvyšším dreveným oltárom na svete. Zdobí levočský Chrám sv. Jakuba.