Aby toho nebolo málo, železnice, ktoré modernizujú trať pre rýchlosť 160 kilometrov za hodinu, chcú ukrojiť z ich pozemku. Stavebný úrad časť parcely vyvlastnil, ale Polákovci hovoria, že sa súdy postavili na ich stranu a vec vrátili na nové prerokovanie. Železnice však majú iný názor, tvrdia, že stavbu môžu realizovať.
Dom Polákovcov stojí na pozemku už od roku 1924. „V tom čase ešte takto blízko trať pri dome nebola. Za bývalého režimu nám vzali pozemky prvýkrát a posunuli sa k nášmu domu. Blízkosť železnice k nemu však už teraz nespĺňa normu,“ povedal Alojz Polák (63). Ako tvrdí, ich bývanie je vzdialené od trate iba 30 metrov, ale podľa normy, ak vlaky jazdia rýchlosťou 90 km/h a viac, mal by byť dom vzdialený až 60 metrov. „Ak by vlak išiel stošesťdesiatkou, stavba by musela byť vzdialená sto metrov,“ dodal.
Nešťastná rodina sa obáva, že sa železnica teraz chce priblížiť k ich domu o ďalších 10 metrov. „My nie sme proti, aby sa trať modernizovala. Ale nech vykúpia celý náš dom, nie iba časť pozemku. Máme chorú dcéru, tá potrebuje pokoj,“ povedala Katarína (61), manželka Alojza. Ich dcéra Zuzka (38) mala v detstve nádor na mozgu a trpí častými epileptickými záchvatmi.
Jej zdraviu neprospelo ani to, že na pozemok prišli robotníci a začali kopať. „Železnice tu chcú stavať za každú cenu. Argumentujú stavebným povolením, ale na druhej strane nerešpektujú, že ide o majetkovo nevyrovnaný pozemok,“ myslí si zúfalý Alojz Polák. Hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková však trvá na tom, že štátny podnik je v práve. „Železnice SR disponujú právoplatným stavebným povolením, teda môžu a musia stavbu vo verejnom záujme realizovať,“ potvrdila. Ako dodala, rodina Polákovcov svojím konaním spôsobila škody, ktoré si bude môcť zhotoviteľ stavby vymáhať.
Železnice: Celý dom nepotrebujeme
„Na účely stavby bolo nevyhnutné zasiahnuť do časti pozemku vo vlastníctve rodiny Polákovcov. Požiadali sme o odkúpenie časti pozemku dotknutého stavbou vo výmere 215 m2. Protiponuka rodiny bola na odkúpenie 871 m2.
Železnice sú oprávnené pre svoju činnosť vykupovať nehnuteľnosti len v nevyhnutnom rozsahu. Dom je síce v ochrannom pásme dráhy, ale dostatočne vzdialený od železničnej trate,“ povedala hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková. Keďže k dohode nedošlo, stavebný úrad časť pozemku vyvlastnil a rodina dostala podľa železníc finančnú náhradu. Súd však následne vec vrátil stavebnému úradu na nové prerokovanie.