Dva týždne nato ju našli v podpalubí vyzlečenú a psychicky zničenú. Nespoznávala ľudí, nevedela, kde je. Celé dni nejedla a nepila. Z Francúzska ju na Slovensko priviezli zničení rodičia, ktorým sa sťažovala, že ju jej kolegovia šikanujú. Jej mama si dokonca myslí, že jej stav vyvolali drogy, ktoré jej niekto podal. Aké hrôzy musela prežívať mladá vysokoškoláčka?
Paťkini rodičia Valéria (45) a Július (46) sú zúfalí. Z letnej brigády si priviezli dcéru, ktorá ich ani nespoznávala. Okamžite ju museli hospitalizovať na psychiatrii. Paťka zmaturovala s jednotkami a pred štúdiom na vysokej škole si šla privyrobiť na loď. „Išla cez agentúru, ktorá bola u nich v škole. Mala robiť v Nemecku, keď tam však prišla, poslali ju do Holandska a odtiaľ do Francúzka. Dostala sa na loď, kde sa jej páčilo. Tešila sa, bolo tam päť Slovákov, robotu si chválila.Potom sa vrátil chlapec, ktorého zastupovala a ju poslali na loď Discovery 2. Tam začali problémy,“ hovorí mamina.
Podľa nej boli na tejto lodi väčšinou Bulhari, Rumuni, Filipínci. „Sťažovala sa, že ju veľmi zavaľujú prácou, robila aj za druhých. Vravela, že jej robia zle, že ju šikanujú. Napísala do agentúry, ako sa k nej správajú, že chce ísť domov,“ dodala mama. Agentúra zareagovala hneď s tým, že ich to veľmi mrzí, ale má kontrakt. Manažér z agentúry sa však vybral za ňou.
Mama prosila, nech sa vráti
„Vytrpela si tam dni hrôzy. Prosila som ju, nech ide domov, ale ovplyvniť som to nevedela. Manažér ju po príchode vo štvrtok minulý týždeň odbremenil od ťažkej práce, čo nosila ťažké vrecia s bielizňou cez celú loď a začal dávať všetko na poriadok. V piatok už písala, že sa k nej správajú lepšie. V sobotu sme boli v kontakte a v nedeľu už sme sa jej nevedeli dovolať,“ vraví mamina. Iba sestre napísala, že nebola ani v robote, lebo ju presťahovali do inej izby a kázali jej, čo má robiť, hovoriť. „Celú noc som nespala a oni si robili srandu a ja som teraz mimo, ja fakt neviem, čo robiť, som strašne zmätená,“ napísala Paťka naposledy a odmlčala sa.
To, čo zažili rodičia potom, znie ako z hororu. „Volal nám v pondelok manažér Jozef. Povedal, že sa s Paťkou niečo stalo a on si nevie vysvetliť čo. Je úplne mimo a hovorí z cesty. Tvrdil, že si s ňou nevie rady, že ju stiahol z roboty,“ vraví Valéria.
Pomstili sa jej kolegovia?
Keďže sa Paťka nebola schopná sama ani zbaliť, rodičia sa vybrali do Francúzka po ňu. Pohľad, aký sa im naskytol, trhal srdce. „Bola v podpalubí. Holá, špinavá, zapáchala ako po acetóne, zakrútená len v paplóne. Hovorím jej, Pati, už sme tu, si v bezpečí. Ona na nás pozerala a hovorí: ale ty nie si moja mama. Vy nie ste moji rodičia. Moji rodičia by mi toto nikdy neurobili, neposlali by ma sem,“ plače zúfalá mamina. Podľa nej bola Paťka zmätená, myslela si, že sa plaví po Dunaji, nedokázala sa sama obliecť.
Patríciu testovali
Podľa primárky klinickej biochémie v Bojnickej nemocnici Márie Hrdej sa pri podozrení na drogy v tele pacienta robia testy na viaceré drogy - metadon, pentodiazepíny, kokaín, amfetamín, opiáty, barbituráty, marihuana, antidepresíva, metamfetamín. „To sú všetko orientačné vyšetrenia, ale prítomnosť iných drog, napríklad diskotékových sa bežne v laboratóriách takýmito testami nedokážu,“ povedala M. Hrdá.
Môže íst o toxickú psychózu
"Aj keď Patrícii robili testy na drogy, existujú aj také, ktoré sa nedajú zistiť," hovorí Ľubomír Okrúhlica z Centra pre liečbu drogových závislostí. "Vyvolávajú halucinácie a toxické psychózy, ktoré môžu v extrémnych prípadoch trvať aj mesiace. Droga sa pritom z tela vylúči skôr, než zmiznú príznaky. Môže ísť však aj o psychózu spôsobenú veľkým stresom," dodáva Okrúhlica.
Na čo si dávať pozor pred brigádou v zahraničí?
Poriadne si preverte agentúru, ktorá vášmu dieťaťu prácu ponúka:
- trvajte na zmluve a skontrolujte si ju pred podpisom: dôležité je, či sedí zaradenie na pozíciu, výška dohodnutej odmeny
- Pozor! V zmluve musí byť, aj aké povinnosti voči vám nový zamestnávateľ má
- nikomu nezverte doklady
- informácie poskytnuté agentúrou si overte u budúceho zamestnávateľa
- neberte nápoje, ktoré vám ponúknú alebo objednajú bez vašej prítomnosti
- majte pri sebe vždy predplatenú telefónnu kartu a peniaze si rozložte na viacero miest
- v krajine, do ktorej idete pracovať, sa snažte nadviazať čo najviac kontaktov a poskytnite ich aj svojim rodičom či známym
- dohodnite sa na intervaloch, v ktorých sa rodičom budete hlásiť