Renesančný objekt v Hanušovciach nad Topľou bol vyše 40 rokov opustený, no konečne sa dočkal záchrany v podobe rekonštrukcie. Najvzácnejším artefaktom, ktorý objavili pri opravách, je pozostatok zvláštneho zdobenia známe ako listové sgrafito. Našli sa tu však aj fragmenty jedinečných kachlí či oknových šambrán.
Palác dala postaviť šľachtická rodina Šóšovcov, známych pánov Solivaru, ešte v roku 1564. „Je to výnimočná a mimoriadne vzácna bloková stavba s pravidelným rozmiestnením okien a vežičkou. Tá bola pristavaná v 18. storočí a mala obranný význam,“ vraví historik umenia Vlastivedného múzea v Hanušovciach Samuel Bruss.
Pod nánosmi z neodborných zásahov z čias socializmu sa našlo netypické renesančné zdobenie stropov. „Najvzácnejším nálezom bolo takzvané listové sgrafito vo vnútri veže, aké kedysi zdobili pôvodný vonkajší roh. Zistili sme, že okná mali krásne šambrány,“ vraví kunsthistorik. V pivničnej časti zas našli nádherné kachle, ktoré vykurovali objekt teplovzdušným systémom. Stavbári sa snažia stavbu zrekonštruovať do autentickej podoby, skončiť chcú o 15 týždňov. 900-tisícové opravy pokryjú eurofondy.