Jurate (4) porodila nedávno až päť mláďatiek. Prípad je o to výnimočnejší, že tigre zvyknú priviesť na svet jedno až dve mláďatá. Navyše sú veľmi ohrozené! Na svete ich je len okolo dvesto a väčšina žije v zoologických záhradách či súkromných zbierkach. V Litve sa tak majú vďaka našej tigrici naozaj z čoho radovať.
Chovatelia v mestečku Klaipéda zažili obrovské prekvapenie. Jurate priviedla ešte v máji na svet neočakávaný zázrak - päť zdravých bielych tigríčat. „V žiadnej zoo v Litve sa ešte nič podobné nestalo, je to veľmi ojedinelé,“ uviedol riaditeľ zariadenia Edward Legeckas pre miestne noviny. Pätica malých samičiek si zatiaľ užíva život plnými dúškami.
Pred ľuďmi sú bojazlivé, no ak nespinkajú alebo nepapajú mamičkino mliečko, tak sa hrajú a skáču. Aj keď sa ich hry podobajú skôr na bitky, o nič nebezpečné nejde. Tigrie slečny sa len pripravujú na ťažký život, aký by ich za normálnych okolností čakal v divočine.
Jurate sa do Litvy presťahovala spolu so sestrami Shilou a Chiti ešte v roku 2012. „Nemáme kapacitu, aby sme si mohli ponechať i potomkov nášho chovného páru. Keď sa mláďatá narodia, zostávajú s matkou približne jeden rok a následne ich umiestnime do inej zoo, kde sa môžu rozmnožovať a zachovávať svoj druh,“ povedala hovorkyňa bratislavskej zoo Katarína Moravcová. Ako dodala, chovateľom, ktorí sa o mláďatká starajú, vždy po odchode veľmi chýbajú. O to viac sa tešia v Litve, kam priniesla radosť Jurate a jej pätorčatá.
Stratégia prežitia
Pre zvieratá je v divočine obrovskou výhodou, ak matka privedie na svet viacero potomkov. Ide o stratégiu prežitia druhu. „Vo voľnej prírode sa často stáva, že mláďatá zabije iný predátor, ochorejú alebo iným spôsobom prídu o život. Ak samica porodí naraz päť mláďat, je veľká pravdepodobnosť, že sa aspoň niektoré z nich dožijú dospelosti,“ vysvetlila Moravcová z bratislavskej zoo.
Sú to albíniVýnimočné sfarbenie bieleho tigra - teda modré oči, červené laby a biela srsť - je výsledkom recesívneho génu. Musia ho však mať obaja rodičia. Vo voľnej prírode sú zriedkavé, pretože farba ich nekryje v poraste, a tak majú veľké ťažkosti pri love potravy. Podľa indickej asociácie tigrov zostalo na svete iba 200 bledých tigrov. Za posledných sto rokov zahliadli v divočine túto šelmu iba 12-krát.