Kasárne na Trenčianskom hrade postavili doslova z popola, a to z dvoch chátrajúcich múrov, ktoré sa z nich zachovali. Budova má dnes tri poschodia a podkrovie. Umiestnili do nej desiatky vzácnych obrazov či historických predmetov. Raritou je detailná maketa Trenčianskeho hradu.
Po vyhorení zostalo z kasární len pár kameňov. V roku 2011 sa samosprávny kraj pustil do ich obnovy. „Investičné náklady na stavbu boli takmer 2,5 milióna eur,“ povedal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.
Ten verí, že kasárne pritiahnu ešte viac návštevníkov. Hrad ich ročne navštívi približne stotisíc. Kasárne majú tri podlažia s plochou až 1 521 m² a podkrovie. „Expozíciu sme nazvali Nedobytý, pretože Trenčiansky hrad ako jeden z mála nebol nikdy dobytý. Nachádzajú sa tu archeologické nálezy a historické predmety, ktoré pochádzajú z našich aj zapožičaných zbierok,“ objasnil zástupca riaditeľa Trenčianskeho múzea Tomáš Michalík (32).
Podľa správcu hradu Petra Pastierika vystavujú v kasárňach aj vzácnosti, ktoré sa našli pri archeologických vykopávkach. „Ešte pred tým, ako vznikla budova kasární, odkryli sme ich pôvodné múry z čias Matúša Čáka Trenčianskeho, čo bolo 13., 14. storočie. Našli sme kachlice s vyobrazením rytierov, mince, kovové predmety,“ povedal Pastierik.
Vznikli v 15. storočí
- kasárne postavili v 15. storočí
- vyhoreli v roku 1790
- rekonštrukciu začali v roku 2011
- postavili nanovo tri podlažia s plochou 1 521 štvorcových metrov
- ide o najväčšiu investičnú akciu od roku 1989
- obnova stála 2,5 milióna eur