Čo je horšie, nie je to vylúčené ani v blízkosti ľudských obydlí. Potvrdzuje to príbeh Mariána (43), ktorého veľké zviera napadlo v Kováčovskej doline (okr. Zvolen), keď si bol zabehať. Zvýšený výskyt medveďov môže byť spôsobený tým, že práve v tomto čase si statné samce hľadajú partnerky.
Koľko medveďov žije na našom území, sa iba odhaduje. Poľovníci uvádzajú, že ich je viac ako 2 000, Štátna ochrana prírody hovorí o 700 až 900 kusoch. V Chránenej krajinnej oblasti Poľana sa za posledné roky podľa sčítaní ich počty veľmi nezmenili. „Zaznamenali sme aj statné jedince, ktoré vážia 250 až 300 kíl. Sú to dominantné a sebavedomé samce,“ vysvetlil Vladimír Hrúz zo Správy CHKO Poľana.
Aby sa im menšie medvede a samice s mláďatami v období ruje vyhli, presúvajú sa aj do okrajových častí sídiel. Samec by totiž medvieďatá mohol zabiť. Šelmy však migrujú i za potravou. „Pri ich presune ku poliam môže prísť k stretu s človekom v ranných či vo večerných hodinách,“ dodal Hrúz.
Ľudia musia byť zodpovední
„Upozorňujeme na zvýšenú opatrnosť pri pohybe v neprehľadnom lesnom teréne. Ľudia, ktorí chovajú dobytok alebo včely, by mali urobiť opatrenia na zabránenie škodám spôsobeným medveďom,“ povedala Lucia Miňová zo Správy CHKO Poľana.
„Kontajnery na odpad musia byť umiestnené tak, aby sa k nim medveď nemohol priblížiť, prípadne ich otvoriť. Takisto by obyvatelia nemali vyhadzovať a zhromažďovať organický odpad do okrajových častí sídiel. Majiteľom ovocných sadov odporúčame pravidelnú údržbu pozemku kosením a zbieraním popadaných plodov,“ dodala Miňová.