Objavil doteraz neznámy živočíšny druh z čeľade fúzačovitých. Entomológ ostal zhrozený, keď zistil, že lokalitu vzácneho chrobáka už stihli objaviť kšeftári z Čiech. Unikátneho živočícha dokonca ponúkali cez internet na predaj.
Rudolf (56) našiel na svoju obrovskú radosť pri Veľkých Kapušanoch doteraz neznámy druh chrobáka fúzačovitého. „Samého ma prekvapilo, že napriek veľkosti ho doteraz nik neobjavil. Jeho typovou lokalitou sa stalo miesto vo veľkokapušianskom katastri,“ vysvetľuje entomológ. „Najbližšie príbuzné druhy žijú v Stredomorí a na Kaukaze,“ dodáva. Len pred mesiacom bol chrobáčik oficiálne medzinárodne opísaný profesorom Michailom Leontievičom Danilevským z Ruskej akadémie vied pod menom Morimus gabzdili, čo dostal na počesť objaviteľa.
Rudolf sa snažil lokalitu jeho výskytu chrániť. Vraví, že napriek tomu miesto doslova rabujú českí kšeftári, ktorí ju predsa len objavili. „Je to neospravedlniteľné humpľovanie jedinečnej lokality svetového významu a bezostyšné vykrádanie živočíšneho klenotu Slovenska na bohapustý kšeft!“ rozhorčuje sa entomológ. Na internete dokonca našiel predajný inzerát s ponukou Morimus gabzdili. Ten však priekupník stiahol, len čo ho samotný entomológ kontaktoval. Prípadom sa už zaoberá Štátna ochrana prírody. Hoci chrobáčik ešte nestihol byť vyhlásený za chráneného, zákon myslí aj na predbežnú ochranu vzácnych druhov a lokalít.
Unikátny Morimus gabzdili
- nový živočíšny druh z čeľade fúzačovitých
- slabo viditeľné čierne škvrny na tmavosivých krovkách
- má dĺžku tela asi 4 cm
- žije v listnatých lesoch
- dĺžka života je niekoľko týždňov
- vyskytuje sa od apríla do septembra
- živí sa rastlinnou potravou