Za 2,3 milióna eur bude už o päť mesiacov vyzerať unikátna pamiatka rovnako ako v čase najväčšej slávy. Synagóga fungovala v centre Novohradu do roku 1944. Prežila bombardovanie počas vojny, neskôr slúžila ako sklad hnojiva a stala sa aj terčom zlodejov a vandalov.
Dokonca v nej niekoľkokrát horelo, chátrala a rástli na nej aj stromy. Našťastie prišla záchrana v podobe eurofondov. Samospráva získala na prestavbu pamiatky vyše 2,3 milióna €. „Mesto urobilo maximum, aby sme synagóge vrátili významné kultúrne postavenie ako dominanty v našom meste. Tá 70 rokov neplnila svoju úlohu,“ uviedla primátorka Lučenca Alexandra Pivková.
Firma, ktorá opravy realizuje, však musí stihnúť šibeničný termín. Synagóga má byť totiž hotová do piatich mesiacov, aby nebol problém s čerpaním eurofondov. Dôvodom neskoršieho začatia opráv bolo zdĺhavé verejné obstarávanie. Robotníci teda v prípade časového sklzu budú pracovať na tri zmeny, a to dokonca aj v noci.
Na unikátnej pamiatke sa úplne obnoví interiér a celý objekt sa staticky zabezpečí. Novú tvár dostanú okná, podlaha, strecha a aj vzácny stánok Tóry. Už v marci sa tak obyvatelia môžu tešiť na vynovený historický skvost, ktorý bude slúžiť ako kultúrny multifunkčný objekt s kapacitou do 500 osôb.
Pýcha Lučenca
Niekdajšiu pýchu Lučenca postavil na mieste predchádzajúcej synagógy v rokoch 1924 - 1925 maďarský architekt Leopold Baumhorn. Mala kapacitu 1 100 osôb a náklady na stavbu boli 1,5 mil. korún. Posledným rabínom, ktorý v nej do roku 1944 slúžil, bol Artúr Reschowský. Počas druhej svetovej vojny bol jej interiér zničený.