Študenti vytvorili repliky originálov panciera bojovníka z Čaky (okr. Levice) a šperkov kňažnej z Dedinky (okr. Nové Zámky). Oba sú z doby asi 1 400 rokov pred n. l. a patria medzi najvýznamnejšie nálezy z mladšej doby bronzovej.
Bronzový pancier nosil náčelník, slávnostný dievčenský kroj so šperkami zase patrili dcére náčelníka alebo kňaza. „Keďže hrob tohto dievčaťa bol mimoriadne bohatý, archeológovia mu dali meno Pani z Dedinky. Experti zo zahraničia ho dokonca zaradili medzi jedenásť najznámejších žien staroveku, veď stojí v jednom rade s manželkou egyptského faraóna Ramzesa II., chetitskej kráľovnej Peduhupy, čínskej princeznej Fu Hao či biblickej Debory.
Bronzový pancier nemá v celej Európe svoju paralelu,“ povedal o vzácnosti zhotovených diel historik a spisovateľ Miroslav Pius. Trojica maturantov Darina Struhárová, Daniel Klucha a Martin Šimek prejavila veľké umenie nielen v kreslení a modelovaní, ale i pri opracovávaní výrobkov. „Najväčší problém som mal pri výrobe kovového panciera, ktorý som tepal až dvakrát,“ opísal umelecký kováč Dano Klucha (18). „Bola to ťažká, ale krásna práca,“ pridala Darinka Struhárová (18).
„Sme pyšní, že študenti našich umeleckých odborov sú schopní urobiť na vysokej úrovni originálne repliky archeologických artefaktov starých aj 3 400 rokov. Ich práce sú naozaj kvalitné a sú zhodné s originálmi používanými v mladšej dobe bronzovej, čo potvrdil aj riaditeľ Archeologického múzea Juraj Bartík,“ skonštatoval Dušan Zliechovec, vedúci úseku Súkromnej strednej umeleckej školy.