Žijú tiež na obľúbenom mieste nudistov pri Medvedej hore. Zvieratá vo veľkom ohrýzajú stromy a stavajú si príbytky. Väčším škodám chcú nadšenci bez násilia predísť špeciálnym náterom stromov. Domáci sa začínajú obávať škôd.
„Bobry obsadili takmer všetky toky Zemplína aj brehy Zemplínskej šíravy, rybníkov či Morského oka. Objavili sa pri Laborci, dedinských potokoch, dokonca aj na nudapláži,“ vraví zoológ Tibor Vongrey, ktorý skúša spôsob, ako ochrániť stromy a neublížiť pritom bobrom. „Na malej vzorke drevín testujem náter ovocinárskym voskom. Budem sledovať, ako bobry na to zareagujú. Predpokladám, že im nebude chutiť,“ prezradil zoológ.
„Keď sa pokus podarí, tak by sme náter mohli využiť na kritických miestach, aby nevznikli väčšie škody.“ Zatiaľ ošetril pár stromov pri slovenskom mori a Nacinej Vsi.
Vongrey odhaduje, že v súčasnosti môže len na dolnom Zemplíne žiť zhruba stovka bobrov. Pred piatimi rokmi pritom bolo týchto zvierat len pár. „Pravdepodobne k nám prišli z Poľska, kde ich chceli vrátiť do voľnej prírody. U nás sa im veľmi páči, majú vynikajúce podmienky pri vodách s dobrými mäkkými drevinami,“ myslí si odborník. Podľa neho však voľne sa šíriaci bobor pre človeka nepredstavuje nebezpečenstvo. „Nenarúša hrádze ani rovnováhu v krajine. Nespôsobuje zatiaľ výrazné škody. Snažíme sa predovšetkým predísť tomu, aby začali vznikať,“ dodal Vongrey.