Počas prehliadky historického nábytku totiž možno obdivovať aj interiérové štýlové hodiny. Raritou sú vzácne hodiny, pri výrobe ktorých použili dokonca korytnačie panciere, a v zbierke Múzea Spiša je tiež starožitnosť od viedenského hodinára, príbuzného známeho skladateľa Liszta.
Vo fonde múzea majú dokopy 24 vzácnych hodín. „K cennostiam patria konzolové hodiny z 18. storočia z čias Ľudovíta XVI.,“ povedal lektor Martin Ráčay. „Sú vyrobené v štýle tzv. buleo techniky, kde na povrchu namiesto dýhy použili korytnačie panciere a obkladané sú mosadzou,“ spomenul Ráčay. Zaujímavosťou je, že takmer taký istý kus na burze starožitností ponúkali za 13-tisíc eur. Iné cenné hodiny sú zo začiatku 19. storočia a vyrobil ich Anton Liszt, viedenský hodinár a príbuzný skladateľa Franza Liszta. Ďalšie barokové hodiny z polovice 18. storočia aj hrajú. „Hoci nepoznáme ich výrobcu a ani presný pôvod, odhadujeme, že sú zo strednej Európy,“ povedal Ráčay.
Postavený v renesančnom slohu
Výstavba kaštieľa spadá do roku 1643 a viaže sa k menu František Mariássy, ktorý ho dal postaviť v renesančnom slohu. Rokoková prestavba je z rokov 1770 - 1775, keď sa stal majiteľom Wolfgang Farkaš Mariássy. V 50. rokoch 20. storočia bol kaštieľ upravený na účely múzea. Po rekonštrukcii v rokoch 1983 -1994 v ňom sprístupnili expozíciu historického nábytku.
Obkladané mosadzou
Konzolové hodiny z 18. storočia sú vyrobené z korytnačieho panciera, ktorý je obkladaný mosadzou. Pochádzajú z Francúzska. Sú zdobené bytosťami gréckej mytológie.
Dielo viedenského hodinára
Cenné hodiny zo začiatku 19. storočia vyrobil viedenský hodinár Anton Liszt, príbuzný skladateľa Franza Liszta. Sú rokokovo-zdobené a majú mahagónovú skrinku.
Fungujú aj po storočiach
Barokové hodiny z polovice 18. storočia stále hrajú. Ich výrobca ani presný pôvod nie sú známe. Sú spojené hracou skrinkou, aby v kaštieli znela hudba.