Vo funkcii je síce len mesiac, no vďaka rešpektu a autorite sa uchytil. Vytvorenie novej pozície si vynútila situácia v mestečku. „Keďže rómska populácia dosahuje už zhruba polovicu, zriadili sme miesto pre styk s touto komunitou a ujalo sa aj pomenovanie vajda,“ povedal primátor Ján Slovák. Uchádzačov o tento post bolo vyše desať.
„Dennodenne počúvam o problémoch ľudí, ktorí si nedokážu sami poradiť. Treba im podať pomocnú ruku,“ netají svoje plány Marián Bubenčík. S manželkou Evou (35) má dcéru Michaelu (16) a syna Mariána (13). „Nerozlišujem ľudí podľa národnosti či pokožky, ale či sa chcú, alebo nechcú prispôsobiť,“ dodáva Marián. Skutočným vajdom v osade bol už jeho dedo Ondrej Holmok. Marián je teraz vajdom v celej Dobšinej.
Niekoľkých osadníkov sa mu už podarilo presvedčiť, že môžu žiť aj lepšie. „Možno je to zvláštne, aby som niekomu pripomínal upratovanie pred domovom či dohliadal na dochádzku ich detí do škôl, ale postupnými krôčikmi sa môžeme pohnúť dopredu,“ verí Marián. „Každého si vypočujem a budem hľadať kompromisy. V prvom rade však musím byť hlavne ja príkladom pre všetkých,“ dodáva. Dobšinčania si Mariána pochvaľujú.
„Konečne máme svojho vajdu, ktorý sa zaujíma o naše problémy,“ povedala Monika Červenáková. Marián pomáha, kde sa dá. Pred siedmimi rokmi pomohol zachrániť život svojmu kolegovi, ktorého vytiahol spod balvanov. Mesto vajdu zatiaľ platí cez úspešný projekt, no pôjde o trvalé zamestnanie na plný úväzok. „Už teraz je vidieť výsledky. Zefektívnil sa aj chod úradu,“ povedal primátor Slovák.
Čo sa od neho očakáva?
1) spoločné odstraňovanie čiernych skládok
2) zníženie záškoláctva v meste
3) zlepšenie hygieny, najmä v osade
4) predchádzanie kriminalite aj vďaka občianskym hliadkam