Svedčí to o tom, že sa miestni zemepáni snažili dobre pripraviť na nepriateľský útok. Dnes je viacero z nich takmer neviditeľných. Napriek tomu sa môžu stať vyhľadávanou turistickou atrakciou. „V blízkom dvadsaťkilometrovom okruhu je množstvo hradov. Je to najviac spomedzi krajských miest na Slovensku. Šesť najväčších hradov spája myšlienka vytvoriť Prešovskú hradnú cestu,“ hovorí Martin Sárossy z občianskeho združenia Rákocziho cesta.
„Vďaka vysokej hustote a veľmi dobrej dostupnosti je možné za krátky čas navštíviť veľa hradov,“ pochválil lokalitu Sárossy. „Donedávna boli tieto hrady spustnuté. V súčasnosti už má každý hrad samosprávu, ktorá sa usiluje o ich obnovu,“ uzavrel M. Sárossy.
Vzdialenosti hradov od mesta
Veľký Šariš: 5 km
Kapušany: 7 km
Šebeš (Podhradík): 6 km
Obišovce: 18 km
Soľnohrad (Ruská Nová Ves): 6 km
Lipovský hrad: 26 km
Chránil cestu z Prešova
Kapušiansky hrad bol postavený na pomerne strmom kopci na mieste starého slovanského hradiska. Vybudovali ho v 13. storočí. Mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever.
Kráľovský hrad
Lipovský hrad vznikol začiatkom 13. storočia v chotári obce Lipovce ako kráľovský hrad, ktorý Ondrej II. daroval Kecerovcom. Zbúraný bol koncom kuruckých vojen v roku 1591.
Bez písomných prameňov
Hrad postavili v 13. storočí. Obišovský stredoveký hrádok, o ktorom sa nepodarilo nájsť nijaké písomné pramene, podľahol pravdepodobne hradoreckému úsiliu uhorských kráľov v 15. storočí.
Strážil ložiská soli
Nenápadná zrúcanina Zbojníckeho hradu (alebo Soľnohradu) sa rozprestiera na vyvýšenine Slanských vrchov nad obcou Ruská Nová Ves. Kedysi mocná pevnosť strážila neďaleké ložiská soli.
Sídlo vládcov
Presné obdobie výstavby základnej stavby Šarišského hradu nie je známe. Hrad bol postavený, aby chránil severojužnú obchodnú cestu údolím rieky Torysy. Bol sídlom kráľov v čase, keď sa zdržiavali v Šariši.
Vypálili ho
Predpokladá sa, že v rokoch 1307 až 1315 bol hrad Sebeš vystavaný ako kamenný. Zanikol v roku 1550, keď ho obyvatelia Prešova vypálili.