Vo svojich úctyhodných 148 rokoch bola v očiach mnohých doslova odpísaná. Vzácnej technickej pamiatke hrozilo zrútenie, no v hodine dvanástej prišla pomoc. Záchrancom má byť nezisková organizácia Barbora, ktorá pôsobí až v ďalekom Pezinku. Etelku plánujú opraviť v rámci Železnej a banskej cesty a sprístupniť ju chcú aj verejnosti.
Ešte pred rokom to s Etelkou vyzeralo veľmi zle. Bola krátko pred zrútením a miestni po nájazdoch rozkrádačov kovov tvrdili, že neprežije zimu. Do hry však vstúpila nezisková organizácia Barbora. Práve vďaka nej huta, ktorú dal v roku 1867 postaviť gróf Emanuel Andrássy, nezanikne. „Ako člen združenia baníckych spolkov na Slovensku sa snažíme udržiavať tradície a všetky banské i technické pamiatky,“ vraví zakladateľ neziskovky Jiří Vitáloš z Pezinka.
Koncom minulého roka kúpili pozemok a chcú sa postarať o to, aby Etelka vyzerala tak, ako zhruba v rokoch 1905 až 1910, keď tu bola ukončená činnosť hutníctva. „Niekdajšiemu skladisku a ruine postupne v priebehu niekoľkých rokov vrátime pôvodnú podobu. V rámci Železnej a banskej cesty tu vznikne aj múzeum, čím určite stúpne záujem o cestovný ruch,“ spomenul Vitáloš.
Po nevyhnutnom výrube drevín v areáli a vyčistení zvyšku stavieb už na fakulte architektúry dokončujú štúdiu, ako bude Etelka vyzerať po rekonštrukcii. Využiť chcú aj eurofondy a po dokončení prác zhruba o štyri roky tu vystavia aj rôzne cenné minerály a banícke predmety z regiónu. „Ak to gróf sleduje zhora, dúfam, že sme ho potešili a rovnako tak aj návštevníkov,“ dodal záchranca pamiatky.
Etelka a gróf
Gróf Emanuel Andrássy (1821 - 1891), ktorého prezývali aj Železným grófom, dal hutu v Nižnej Slanej postaviť v roku 1867. Pomenoval ju po svojej mame, v neďalekom Vlachove zase vznikla huta Karol po grófom otcovi. O železo z Etelky bol v tom období veľký záujem. Pec vysoká 11 metrov slúžila až do roku 1907 a potom sa postupne menila na ruinu.