Technológia vynálezcu Ivana Maďara sa nazýva Blowdec (vírivý rozklad) . „Zariadenie pracuje na princípe špeciálneho mlyna. Drvina z odpadov sa melie a rýchlo mieša v mlynčeku pri vyššej teplote. Vzniknú tak ľahké vykurovacie oleje,“ popisuje vynálezca.
Technológia by mala mať minimálny vplyv na životné prostredie. „Zariadenie nie je spaľovňa. Do ovzdušia nebezpečné látky neunikajú,“ hovorí vedec Pavol Daučík z oddelenia technológie a petrochémie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Pripomína aj, že podľa doterajších štúdií pri procese nevzniknú látky, ktoré by prostredie okolo nás znečisťovali.
Firma v priemyselnom areáli v Kysuckom Novom Meste by mala ročne spracovávať 3 500 ton odpadov zo Žilinského kraja. „Vezmeme odpad z celého kraja a po spracovaní ho vyvezieme do zahraničia, kde sa bude dať využiť,“ hovorí konateľ spoločnosti Andrej Kovalev.
Na Kysuciach to však nebude jednoduché, pretože ľudia sa proti zámeru búria. „Ľudia s tým majú súhlasiť, ale nič za to nedostanú. Nie sme nadšení z toho, že by sme mali byť pokusnými králikmi,“ hovorí poslanec Matej Fabšík. V Kysuckom Novom Meste bude 16. júna k tejto téme aj mestské referendum. Konečné posúdenie je však na pleciach ministerstva životného prostredia. Technológia Blowdec už funguje napríklad aj v zariadení v Kuchyni pri Malackách.