Záujemcovia sa tam môžu na týždeň zavrieť za 25 € na deň a majú priestor na hľadanie samých seba a svojich vízií. Jediným spoločníkom a spojením so svetom je Roman (42), ktorý im raz za deň nosí jedlo.
Prvú úplne odhlučnenú miestnosť bez okien vybudovali pri Vzdelávacom centre Zaježová. Zistili, že ľudia majú záujem o samotu. „V našej neziskovej organizácii veríme, že najsilnejším spôsobom, ako sa človek môže učiť, je byť sám so sebou v tichu a v tme,“ povedal Juraj Hipš, riaditeľ centra. Nečakal, že o ústranie v tme bude taký veľký záujem. Tmavá miestnosť s rozlohou 18 m², v ktorej sú len posteľ, kreslo, toaleta a sprcha, je rezervovaná až do marca 2016. Deň pobytu stojí 25 € vrátane jedla.
„Záujem je väčší, ako dokážeme pokryť,“ potvrdil Hipš. Dodal, že návštevníkom odporúčajú týždňový až dvojtýždňový pobyt. Záujem majú podnikatelia, topmanažéri, ale aj študenti či dôchodcovia. „Nikto sa nemusí obávať, že ho v tme zavrieme. Môže kedykoľvek odísť a aj si zobrať, čo uzná za vhodné. Ak si donesú knihy, mobil či tablet, nemusia do tmy ani ísť, nemá to zmysel,“ ozrejmil riaditeľ. Prvým návštevníkom bol Roman Miesler, teraz spovedník a sprievodca.
„Pobyt by som rozdelil do niekoľkých fáz. Prvou je spánok, nasleduje premýšľanie, môže prísť aj pocit nudy. Neskôr začína človek inak myslieť a spracúva svoj doterajší život,“ vysvetlil Roman. Doteraz sa v drevenom ústraní vystriedalo okolo 50 ľudí, traja vyšli z tmy predčasne, reakcie všetkých však boli iba pozitívne.
Pre záujemcov
V ústraní v tme si môže každý pohľadať a nájsť to, čo potrebuje pre seba. Je to ako prežiť si vlastnú smrť nanečisto. V tme môže prísť vízia, či už vo forme pochopenia, rekapitulácie a zdravého spracovania doterajšieho života, zážitky svetla, aj poznanie toho, kým naozaj človek je. Skúsenosť tmy sa ukazuje ako poklad, ktorý sa vo forme určitej životnej múdrosti prenáša do ďalšieho života.