Proti iniciatíve Juraja Blanára protestovali najmä poslanci za KDH, ktorým sa zdal takýto postup netransparentný a neetický. Len pár dní predtým sa pritom župan rozišiel aj s vedúcim odboru vnútornej správy Jánom Jarošíkom. Oboch mužov spája národná kultúrna pamiatka v Čičmanoch. Starostlivosť o ňu bola zanedbaná práve v čase, keď oni pôsobili v úrade.
Radenov dom, jedinečný objekt slovenskej ľudovej architektúry, stojí v Čičmanoch. Ján Jarošík bol jedným z vedúcich, ktorí mali za správu tejto národnej kultúrnej pamiatky zodpovednosť vo vyššom územnom celku, rovnako ako Ladislav Cimerák na pozícii riaditeľa Považského múzea.
O miesta mali prísť obaja úradníci po tom, ako osud Radenovho domu začal zaujímať Občianske združenie Proti korupcii. Pamiatka mala byť znehodnotená tým, že bol na jej strechu použitý drahý nekvalitný šindeľ.
„Došlo k nedodržaniu zákona a predpisov pri správe národnej kultúrnej pamiatky. Rekonštrukčné práce riaditeľ nenahlásil ani na pamiatkový ani na stavebný úrad. Nebol dodržaný ani harmonogram na údržbu objektu,“ povedal Juraj Blanár. V pondelok preto Cimeráka odvolali z pozície riaditeľa múzea. On sám sa však k tejto skutočnosti do našej uzávierky nevyjadril.
Jarošík skončil vo svojej pozícii ešte koncom marca. Podľa Blanára dôvodom však nemal byť Radenov dom, ale to, že úrad rušil odbor vnútornej správy. „Žiadne čistky sa nekonajú, šetríme financie a ako jediný samosprávny kraj na Slovensku robíme aj audit transparentnosti,“ uzavrel túto vec župan Juraj Blanár.