Komisia si vyberie zo 42 návrhov od uznávaných slovenských architektov. Monument venovaný Nežnej revolúcii by mal byť osadený do konca roka na symbolickom mieste, kde sa menili pred štvrťstoročím slovenské dejiny.
Myšlienka postaviť pamätník s historickou tematikou vznikla ešte pred rokom. Iniciátorom architektonickej súťaže bol vtedajší viceprimátor Ján Budaj, ktorý sa ako „tribún ľudu“ neodmysliteľne spája so 17. novembrom 1989. „Keď navštívila hlavné mesto britská kráľovná, ale aj ďalšie významné osobnosti nielen z politického života, pýtali sa, čo môžu v Bratislave vidieť. Čo charakterizuje aj celé Slovensko. Máme sochy pred parlamentom, vládou, Hradom, ale chýbala nám symbolika,“ prezradil dôvody Ján Budaj.
V galérii Primaciálneho paláca je pre verejnosť do 1. mája vystavených všetkých 42 návrhov od renomovaných umelcov. Odborná komisia už ocenila dvoma tretími a jedným druhým miestom zaujímavé exponáty. „Víťaza ešte nevybrala. Autori musia na svojich dielach ešte popracovať, aby boli unikátne. V júli budeme pravdepodobne poznať víťazný návrh,“ dodal politik, ktorého preslávila aj revolučná čiapka - známa budajka.
Stužka: Bola neodmysliteľným symbolom revolučných dní.
Reťaz: Symbolizuje spojenie občanov - v jednote je sila a silou je mocné puto.
Symbol revolúcie: Štrnganie kľúčmi bolo sprievodným znakom na prebudenie národa. Kľúče sa stali symbolom revolúcie.
Kovové kľúče: Kľúče položené na zelenej tráve - priniesli slobodu.
Víťazstvo: K Nežnej revolúcii patria aj dva prsty vystreté v tváre písmena V ako víťazstvo.
Zlaté ruky: Ruky siahajúce po slobode. V roku 1989 na ňu dosiahli.