Zdobila panelák na Osuského ulici v Petržalke. Toto dielo zmizlo tento rok, keď začali panelák zatepľovať. Okrem neho skrášľovalo sídlisko ďalších šesť monumentálnych malieb, ktoré sa od roku 2005 začali vytrácať. Maľba Mier prežila na paneláku celých 30 rokov a stále bola v dobrom stave.
Petržalku budovali niekoľko rokov. Keď bola postavená, mesto ju postupne začalo zveľaďovať. Odborná komisia na čele s projektantom Stanislavom Talašom sa inšpirovala parížskym sídliskom, ktoré malo vyzdobené steny panelákov, a vyzvala výtvarníkov, aby ponúkli svoje návrhy, ako steny vyzdobiť.
Monumentálne maľby nemali mať len skrášľovaciu funkciu, ale aj orientačnú. Väčšinou ich financovala Bratislavská informačná služba a mesto. Celkovo vzniklo sedem diel, dnes už neexistuje ani jedno.
Chce zachrániť poslednú maľbu
S miznutím malieb sa rozhodol bojovať Martin, ktorý žije v Petržalke od malička. „Šiel som za správcom paneláka na Osuského a dohodli sme sa, že pôvodné dielo Mier obnovíme," vraví Martin. Rozbehol preto aj projekt na portáli startovac.cz, kde ľudia môžu prispieť na jeho uskutočnenie. Celkovo potrebujú 2 500 €. Z tohto nápadu sa tešil aj autor maľby Mier.
„Bol som nesmierne šťastný a prekvapený, že sa niekto do toho obul,“ potvrdil akademický maliar Jozef Porubčin (65). Novému Času prezradil, ako takéto maľby vznikali. Výtvarníci najskôr museli urobiť návrh v mierke 1:10. Horolezci a výškoví maliari si potom všetko rozpočítali, autori im robili dozor. „Zavesili sa na laná a od vrchu štetcami všetko vymaľovali. Ušetrilo sa na tom, že sa nemuselo stavať lešenie,“ spomína maliar.
Namaľovanie jednej steny, ktorá má 450 m2, trvalo takmer tri týždne. Aj teraz budú na maľbe Mier robiť horolezci, ktorí ju tvorili v roku 1985. Hoci majú okolo 55 rokov, všetci sa na to veľmi tešia. Mier by mal zdobiť stenu paneláka už v lete.
Hlava 5
Pri výstavbe Petržalky fungoval aj zákon, tzv. Hlava 5, ktorý hovoril, že 0,5 - 2 % z ceny stavby pre verejnosť musia byť určené na jej výtvarnú výzdobu. Po revolúcii sa toto nariadenie zrušilo.