Začínala pri domácich výskumoch, no prepracovala sa a do najprestížnejšej súťaže pre mladých vedcov Intel ISEF, kde sa jej podarilo skontaktovať dokonca s vedcami z NASA. Študuje v Prahe, vymýšľa liek proti rakovine a už čoskoro pocestuje do najlepšej kliniky v USA, kde sa bude venovať výskumu ťažko liečiteľných nádorov mozgu.
Študentka medicíny získala prvé medaily na medzinárodných súťažiach už v 9.ročníku. „Ako deviatačku ma však nikto do laboratórií zobrať nechcel, tak som začínala s výskumom doma. Robila som na slušnej úrovni výskum v oblasti rastlinnej fyziológie,“ rozpráva svoj príbeh mladá vedkyňa.
Vďaka nemu získala prvé úspechy. Začala sa venovať výskumu možnosti liečby rakoviny kože. „Ide o veľmi nebezpečný kožný nádor s rýchlym šírením metastáz po tele pacienta, a tým aj zlou prognózou. Ja som skúšala, či by pri liečbe nemohol pomôcť aspirín,“ vysvetľuje Emília. Vedci totiž zisťujú, že tento známy liek proti bolesti a horúčke dokáže pomôcť v boji s rakovinou.
Výsledky Emíliinho výskumu by mohli pomôcť pri hľadaní liečby tohto veľmi agresívneho nádoru kože. Budúca doktorka najnovšie získala grant Talenty Novej Európy, vďaka ktorému si môže uhradiť náklady na stáž na Mayo Clinic v USA. Bude sa tu venovať výskumu nádorov mozgu, ktoré sú veľmi ťažko liečiteľné.
Čo študentka zistila
„Aspirín, ako aj jeho hlavný metabolit-kyselina salicylová sú schopné až o 50 % znížiť rast nádorových buniek a výrazne podporujú účinok iných protinádorových látok pri ich zabíjaní . V danom procese zrejme hrá rolu potlačenie prepisu genetickej informácie z DNA.“