A tie si s nimi robia, čo chcú. Rodičia im ich radi kupujú domov. Maxizajace zbožňuje aj jeho dcéra Lenka (2). Vážia takmer 10 kíl a ich dĺžka je asi 70 cm, čiže sú približne trikrát väčšie ako ich bežní zajačí príbuzní.
Väčšina ľudí chová zajace pre mäso, pre peniaze, ale majiteľ maxizajacov Ján Rušín (35) to považuje za relax. „Ide o plemeno belgický obor. Vyšľachtili ho v Nemecku hlavne preto, aby získali čo najviac mäsa. Ja ich nezabíjam,“ prezradil hospodár, ktorý sa zaoberá chovom domácich zvierat 20 rokov. „Špecializujem sa predovšetkým na zajace, ktorých mám približne 80 rôznych druhov,“ vysvetľuje. Prinášajú mu radosť a potešenie. Maxizajace denne pozoruje.
„Pozerám sa na ne hodinu, dve. Psychicky si pri tom oddýchnem a podľa správania zistím aj ich zdravotný stav,“ pripomína Rušín. Teší sa z každého nového prírastku. Do svojho zajačieho kráľovstva ročne investuje asi 1 000 €. „Nie je to žiaden biznis. Som rád, ak sa mi peniaze vrátia občasným predajom niekoľkých zajacov,“ vysvetľuje chovateľ.
Maxizajacmi sú nadšené najmä deti. Dcéra Lenka (2), ktorá je len o niečo menšia ako najmenší belgický obor, bola nimi obklopená odmalička. „Rada sa s nimi hráva na dvore aj v izbe. Takmer ako s plyšákmi,“ uzavrel Rušín. A maxizajace jej lásku vracajú. Nechajú sa hladkať, ťahať za uši aj naháňať.
Belgický obor
- je plemeno náročné na kvalitu a kvantitu kŕmenia.
- nehodí sa na chov pre začiatočníkov.
- jeho hmotnosť je minimálne 9 kg, dĺžka od 70 cm.
- mláďatá dospievajú asi za 10 až 11 mesiacov.