Riaditeľka jedného z najstarších múzeí na Slovensku Magdaléna Bekešová (55) chce, aby sa múzeum zaradilo medzi špičkové inštitúcie nielen na Slovensku. „Naša budova je najstaršou účelovou stavbou postavenou špeciálne pre účely múzea. Jej rekonštrukcia už bola nevyhnutná. Nielenže sa budova rozpadala, ale aj expozície si vyžadovali obnovu a rozšírenie. Náš zriaďovateľ - Prešovský samosprávny kraj vyčlenil 2,5 milióna eur z úveru Európskej investičnej banky,“ uviedla riaditeľka.
Zhruba 2 milióny sú určené na rekonštrukciu budovy, na výmenu okien, strechy, elektroinštalácie, novej fasády, administratívnej prístavby. Pol milióna poputuje na novú expozíciu vzácnej hrobky germánskeho veľmoža, ktorú v nevšedne zachovanom stave objavili pri stavebných prácach v Poprade-Matejovciach. Ďalšie prostriedky potrebujú na scenár nových expozícií či prípravu sprievodcu expozíciami.
„Chceli by sme to stihnúť do konca roku 2016, lebo v tento rok si pripomenieme minimálne päť okrúhlych výročí súvisiacich s múzeom,“ dodala M. Bekešová. Múzeum vlani navštívilo viac ako 14-tisíc návštevníkov.
Oslávia 140 rokov
- Podtatranské múzeum založil Uhorský karpatský spolok v auguste 1876. V tom čase mali 8 985 exponátov, ktoré boli uložené v bytoch profesorov kežmarského lýcea, a veľkú zbierku vzácnych kníh a publikácií.
- V júli 1885 položili základný kameň a v auguste 1886 stavbu dokončili. Podnikateľ a filantrop Dávid Husz venoval dva hektáre pozemku, 600 zlatých a každoročnú apanáž 200 zlatých na prevádzku múzea.
- V medzivojnovom období malo múzeum 24-tisíc exponátov, mnohé sa po vojne stratili. Niektoré v 50. rokoch premiestnili do múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici.
- Dnes má múzeum takmer 50- tisíc exponátov a 20-tisíc kníh. Najznámejším je výliatok lebky neandertálca starý 130-tisíc rokov.