Takúto domácu minizáhradku si pestovateľ môže kontrolovať aj cez mobil. Partiu absolventov TUKE nadchla myšlienka domáceho a zdravého pestovania. „Mám rád čerstvé rastlinné produkty. Ale nikdy ma nebavila manuálna práca v záhrade. Tak mi napadlo, že pestovať skúsim inak. Metódu podobnú hydropónii využívali už vo visutých záhradách v Babylone,“ hovorí Martin Paľa (26). Spoločne s kolegami navrhol elektronicky riadený skleník bez zeminy.
„Semienka stačí zasadiť do minerálnej vlny, zapnúť systém a iba pozerať, ako rastlinky dostávajú život,“ vysvetľuje Paľa. CropTek. systém poháňa mikropočítač Raspberry Pi, ktorý sa o rastliny stará. Sleduje výšku hladiny, teplotu vody a vzduchu či vlhkosť vzduchu. Údaje sú kedykoľvek prístupné napríklad cez mobil. Do systému stačí dopĺňať vodu a živiny.
„Naše pestovanie je vhodné pre tých, čo nemajú záhradku. Neznehodnocuje pôdu a nepoužíva pesticídy,“ vraví Paľa. „Rastliny vydržia bez zásahu človeka aj niekoľko týždňov. Vypestovať sa tak dá čokoľvek, hlavne listová zelenina a bylinky,“ dodáva. S kolegami pracuje na uvedení systému do výroby. Nedávno na podporu start-upu získali dotáciu 250-tisíc € od spoločnosti Neulogy Ventures v spojení s Michalom Trubanom.
Hydroponický skleník
- neznehodnocuje pôdu
- čistý a ekologický spôsob pestovania bez pesticídov a herbicídov
- o 70 - 98 % nižšia spotreba vody ako pri klasickom pestovaní
- asi o 40 % rýchlejší rast