V areáli sa striedajú bieloruské kamióny, z plných skladov odvážajú takmer poltonové bočnice, o ktoré - podľa vedenia- nemal byť kvôli konfliktu na Ukrajine záujem. Fabrika Railway Casted Components (RCC) preto ohlásila hromadné prepúšťanie až 200 zamestnancov.
V hladovej Hnileckej doline sú ľudia veľmi sklamaní. „Oklamali nás! Rok a pol som robil v Prakovciach a tešil sa, že mám konečne solídnu prácu. Hoci som stále nedostal výpoveď, neviem, čo bude ďalej. Za január som s oneskorením videl len časť výplaty - 92 €. Moja rodina živorí,“ vraví formovač Viktor Dudy, ktorý má s manželkou Libušou (41) štyri deti - Viktora (17), Patrika (16), Adama (12) a Anetu (10).
Momentálne však majú len a len dlhy, v záložni skončili ich zlaté retiazky a bez pomoci rodiny by neprežili. „Hľadal som si robotu v Košiciach, Poprade i Spišskej Novej Vsi, no neúspešne,“ vraví vyučený murár, ktorý robil aj v Anglicku.
Z fabriky, napriek zastaveniu výroby, bieloruské kamióny vyvážajú tovar. Robotníci sa pýtajú, ako je možné, že nie je na ich výplaty a z čoho teda platia prepravu výrobkov. Reakciu tlmočila generálna riaditeľka RCC Irina Mileva: „Oznámenie hromadného prepúšťania neznamená úplný koniec výroby, je len reakciou na odbytovú krízu firmy. Kamióny odvážajú vyrobené a už dávno zaplatené výrobky.“ Termín úhrady meškajúcich výplat však stále nie je známy. „Keď sme začiatkom marca takéto prostriedky získali, okamžite sme ich použili na úhradu meškajúcich výplat,“ dodala Mileva.
Sľubovali prácu na 6 rokov
Za účasti premiéra Róberta Fica a vtedajšieho ministra hospodárstva Tomáša Malatinského odznelo 7. novembra 2013 na tlačovke v Prakovciach veľa sľubov. Spomínala sa vládna podpora vo výške až 10 mil. eur, ktorá mala pre hladovú dolinu znamenať záchranu. A aj pre zhruba 350 zamestancov - neskôr až 420, ktorým sľúbili prácu, pretože do Ruska plánovali vyviezť ročne až 6 400 podvozkov. Denná produkcia mala byť 60 odliatkov pre železničné vagóny. Riaditeľ Ruských železníc Vladimír Jakunin potvrdil, že kontrakt je na obdobie šiestich rokov. Počas nábehu výroby sa platy pohybovali len na úrovni minimálnej mzdy, ale robotníci mali zarábať v priemere okolo 700 - 800 € mesačne.