Pri Vlachove, na rušnom cestnom ťahu medzi Rožňavou a Popradom, im pomáhajú ochranári zo Slovenského krasu, ktorí vybudovali zátarasy a vo vedrách ich potom prenášajú do liahnisk v močiari.
Strážca Národného parku Slovenský kras Norbert Mički mal v pondelok službu a len dopoludnia napočítal vyše 80 žiab, čo sa chceli dostať na druhú stranu. „Najviac ich je okolo poludnia, pretože vtedy je najteplejšie. Je vyše 10 stupňov Celzia, takže sa môžu ponáhľať za párením.“
Jarný ťah žiab, v tomto prípade najmä skokanov, ale neskôr sa pridajú aj ropuchy, sa na Gemeri začal už minulý týždeň. „Ešte stále sa len začína, no vlani sme zábrany stavali už koncom februára,“ spomenul strážca. Žaby zo zimovísk v brehových porastoch neďalekej rieky Slaná vždy na jar mieria do liahnisk v močiaroch, ktoré sú však až za spomínanou cestou I. triedy. „Hoci im do cieľa chýba iba pár metrov, určite by väčšina z nich, ak by neboli zábrany, uhynula pod kolesami áut,“ dodal Mički.
Samička po párení nakladie vajíčka, ktorých je aj vyše 2 000, z nich sa zhruba po troch týždňoch vyliahnu žubrienky a po troch mesiacoch žaby. Živia sa dážďovkami i hmyzom, spoločenská hodnota skokana hnedého je 99,58 €.