Ten sa nachádza asi 40 km od Košíc. Rastie u nás už približne 7 000 rokov. Botanici sa so svojím objavom dostali až do prestížneho vedeckého časopisu Plant Systematics and Evolution.
Unikátna rumenica bola doteraz známa iba s prívlastkom turnianska. Podľa zistení botanikov z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach je vzácnym karpatsko-panónskym endemitom.
„Výskyt tejto rastliny na našom území je ohraničený na okolie Turnianskeho Podhradia, susedné Hosťovce, malú oblasť Drienovskej planiny a ojedinelé stanovištia na planine Dolný vrch,“ vysvetľuje profesor Pavol Mártonfi. Vedci skúmaním DNA zistili, že rastie ešte v juhozápadnom Rumunsku. Preto používajú názov rumenica svieža.
„Predpokladalo sa, že bola na naše územie zavlečená. No zistili sme, že je u nás rozšírená prirodzene ako pozostatok prechodného oteplenia pred 7- až 5-tisíc rokmi,“ vysvetľuje botanik. Rumenicu zapísali do svetového Červeného zoznamu ohrozených druhov. Zaujala aj svetových odborníkov. Vďaka rumenici sa tento rok košickí botanici dostali aj do úspešného medzinárodného časopisu. Na Slovensku rastie asi 3-tisíc exemplárov, spoločenská hodnota jednej rumenice je 232,35 €.
Zákonom chránená
- trváca chlpatá bylina kvitne od júna do augusta
- objavil ju maďarský botanik Sándor Jávorka v r. 1906
- je zákonom chránená
- na slnečných stráňach dorastá až do výšky 50 cm
- vyskytuje sa len v okolí Turnianskeho hradu a v Rumunsku