Hra na husliach alebo flaute im ide, nemôžu však cvičiť doma, keďže ich rodičia nemajú na husle, flautu alebo akordeón. Päťdesiatpäť talentovaných detí sa aj v škole delí o päť hudobných nástrojov.
Súkromná základná umelecká škola Talentárium funguje v Brezne už niekoľko rokov. Príchodom rómskeho učiteľa Adriána Harvana sa počet detí zo sociálne slabších rodín výrazne zvýšil. „Predtým sme mali okolo 20 rómskych žiakov, teraz ich je od septembra takmer sedemdesiat. Teší nás, že majú o hru na hudobnom nástroji záujem. Sú naozaj zručné a rýchlo sa učia,“ potvrdila riaditeľka školy Stanislava Skladanová. S nástupom rómskych detí do hudobnej školy však prišiel aj veľký problém: nemajú dostatok hudobných nástrojov.
„Vyučujem 55 detí a k dispozícii máme iba 5 nástrojov. Moji žiaci sú zo sociálne slabšieho prostredia a ich rodičia nemajú peniaze na nákup huslí, flauty či akordeónu. Mrzí ma to kvôli deťom, ktoré majú veľký talent, ale nemajú doma na čom cvičiť,“ vysvetlil učiteľ. Na husliach by sa rada naučila aj Natálka (11).
„Hranie ma veľmi baví. Žiaľ, moji rodičia si nemôžu dovoliť kúpiť mi husličky,“ posťažovalo sa dievčatko. Rodič Marián Sajko je rád, že jeho synovia sa učia na hudobných nástrojoch a neflákajú sa po uliciach. „Mladšieho Frederika (10) bavia husle, staršieho Eduarda klavír a gitara,“ prezradil Sajko, ktorému sa podarilo zohnať husle pre syna, na klavír alebo gitaru však už peniaze nemá.