Stovky detí v nich zachránili pred epidémiami aj pred smrťou v koncentračných táboroch. Pivnice s gotickými omietkami majú celý rok teplotu 15 °C. Stačí prejsť niekoľkými schodmi a návštevníci sa vrátia o 800 rokov späť.
Úzke a tmavé pivnice sú svedkom osemstoročnej histórie. „Legenda hovorí, že žilinské katakomby by mali byť prepojené podzemím až s Budatínskym hradom, ale zatiaľ to nik neoveril,“ hovorí sprievodca Michal Chudík. „Katakomby boli pohrebiskami prvých kresťanov. Našli sa tu ľudské kosti a dve pohrebné miesta, ktoré mali byť hrobom jezuitov,“ vysvetľuje brat kapucín Krišpín (37), ktorý šéfuje žilinskému rádu.
Sirotársky kostol, dnes Kostol Obrátenia sv. Pavla, bol pôvodne sirotincom, v ktorom sa o opustené deti starali sestry vincentky. Počas 2. svetovej vojny sa pred holokaustom v pivniciach ukrývali židovské deti. Vďaka pivniciam prežilo 200 sirôt aj obdobia epidémií. Kamenné časti domov na Mariánskom námestí majú pôvodné omietky z 13. storočia. V podzemí je aj najstarší gotický portál, cez ktorý viedli schody až na nádvorie pôvodných piatich domov.