Strážcovia prírody ho tu videli ešte v januári, pohyboval sa po skalných útvaroch v pohorí Vtáčnika. Na miesto sa vybrali opäť, aby odobrali vzorky na rozbor DNA.
Cieľom strážcov prírody bolo zistiť, odkiaľ sa kamzík do Vtáčnika zatúlal. Rozborom vzorky DNA sa dá určiť, či pochádza z populácie introdukovaných alpských kamzíkov, ktoré boli vypustené vo Veľkej Fatre, alebo z pôvodnej tatranskej populácie.
Do náročného terénu sa preto vybrali aj druhýkrát. „Mali sme šťastie, kamzíka sme videli, ako odpočíva vysoko v skalách,“ prezradil strážca Stanislav Kováč. Krásne zviera sa im podarilo aj odfotografovať. Po zlanení na miesta, kde sa kamzík pohyboval, našli aj to, čo potrebovali.
„Na spiatočnú cestu sme sa vydali spokojní. Našli sme vzorky na rozbor DNA, získali krásne a netradičné zábery vzácneho kamzíka a prežili veľmi napínavý a príjemný deň v divočine,“ dodal strážca prírody. Dúfa, že ich objav bude prínosný pre zoológov a celú vedeckú komunitu zaoberajúcu sa dianím v prírode.
Chránený živočíchKamzíky žijú vo vyšších nadmorských výškach a sú prispôsobené na život v strmom teréne. Na Slovensku žijú dva poddruhy kamzíka vrchovského - kamzík vrchovský alpský a kamzík vrchovský tatranský.