Navrhujú zrušiť uznesenie spred 4 rokov, ktorým ich predchodcovia schválili zachovanie celého kultúrneho stánku. Poslanci reagujú aj na skutočnosť, že investor plánuje od mesta vymáhať škodu desiatky miliónov eur. Pikantné je, že uznesenie o zachovaní celého PKO pred tromi rokmi navrhol vtedajší poslanec a súčasný primátor Ivo Nesrovnal.
Uznesenie o zachovaní celého PKO schválili poslanci v júni 2011. Pre vedenie mesta na čele s vtedajším primátorom Milanom Ftáčnikom bolo toto rozhodnutie záväzné. Pri rokovaniach s investorom Henbury Development magistrátu zostávalo málo priestoru na manévrovanie.
O budúcnosti kultúrneho stánku začali rozhodovať súdy. Štvorica mestských poslancov z klubu Bratislava Inak teraz navrhuje toto uznesenie zrušiť. „Mesto nemá peniaze na rekonštrukciu PKO ani na opätovné vyplatenie pozemkov, ani na jeho prevádzku, a už vôbec nie na vyplatenie škody v takej výške,“ povedala Katarína Augustinič, predsedníčka klubu.
Jej názor podporili aj ďalší poslanci. „PKO treba zbúrať a poďme sa baviť o tom, čo zmysluplné tam má stáť,“ reagoval Martin Borguľa, predseda Klubu pre Bratislavu.Proti búraniu je poslanec Ján Budaj aj aktivisti. „Bratislava nemá za PKO náhradu. Ročne sa tam konalo 700 až 800 podujatí,“ tvrdí v otvorenom liste primátorovi iniciatíva Bratislava otvorene. Podľa jej predstaviteľov mesto v roku 2005 predalo pozemky na nábreží s rozlohou 30 000 m2 bez súťaže a pod cenu.
Spoločnosť Henbury zaplatila podľa predstaviteľov iniciatívy za ne len 9,3 mil. €. Vo viacerých súdnych sporoch však žiada od mesta náhradu škody a ušlý zisk viac ako 30 miliónov €. Aj keď definitívny verdikt nepadol, Bratislava už tri súdne spory prehrala. Spoločnosť dáva mestu termín k uzavretiu dohody najneskôr do 31. 3.
Podľa mesta majú plánované rokovania s investorom nájsť kompromisné riešenie tak, aby miesto zostalo zachované pre oddych, relax, kultúru a spoločenské aktivity. „Primátor chce zachovať kultúrnu funkciu PKO a rovnako aj architektonické prvky, ktoré sú dôležité z historického hľadiska, avšak uvedomuje si, že v takomto stave tento pre Bratislavčanov dôležitý priestor nesmie zostať,“ uzavrela bratislavská hovorkyňa Ivana Skokanová.
Kauza PKO
Jún 2005 - Mestské zastupiteľstvo rozhodlo o predaji pozemkov v areáli PKO spoločnosti Henbury Development.
Jún 2006 - Spoločnosť Henbury Development uzavrela s Bratislavou zmluvu ospolupráci pri búraní PKO.
Október 2008 - Aktivisti žiadajú zaradiť PKO do zoznamu pamätihodností mesta.
Marec 2009 - Primátor Ďurkovský zvažuje spätné odkúpenie pozemkov, investor však žiada 24,7 mil. eur.
Apríl 2009 - Spoločnosť Henbury Development začala s búraním PKO, neskôr práce prerušila.
Máj 2011 - Spoločnosť podala na Bratislavu tri žaloby. Spolu žiada od mesta viac ako 30 miliónov eur.
Október 2014 - Bratislava prehrala spor so spoločnosťou. Sudkyňa skonštatovala, že zmluva medzi mestom a investorom je platná.