V zime ostal na Zemplíne sám, hoci ostatní z kŕdľa si už dávno vyhrievajú pierka v teplej Afrike. Čiernobiely otužilec dokáže prežiť i v chladných podmienkach.
Osamelého bociana ochranári spozorovali najprv v okolí Vinného (okr. Michalovce), na Silvestra bol pri rieke Laborec v Michalovciach, neskôr v Pozdišovciach. „Posledné hlásenia hovorili, že sa zdržiava pri obci Malčice,“ vraví zoologička Zuzana Argalášová zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. „Jeho zotrvanie mohla ovplyvniť teplá jeseň. Ale aj choroby alebo parazity peria. Môže ísť o mláďa z neskoršieho hniezdenia, ktoré nemalo dosť síl na odlet do Afriky,“ uvažuje zoologička.
„Boci“ musí byť poriadne otužilý. Neprekáža mu sneh ani mráz. Za vidna zháňa potravu, noci trávi prevažne na vyhriatych komínoch či strechách domov. „Pokiaľ lieta, nachádza dostatok potravy, najlepšie je ho nechať v pokoji bez zbytočného stresovania,“ radí Argalášová s tým, že bocian sa najviac poteší opatrnému prikŕmeniu. Pochutí si na kuracom, hovädzom či malých rybkách. Nepohrdne ani psími granulami. Ornitológovia budú ďalej sledovať správanie zblúdilého bociana.
Kamaráti dovolenkujú v Afrike
Štyri mladé bociany z Gemera, ktoré sledujú ornitológovia cez vysielačky, trávia zimnú dovolenku v Afrike. Rekordérom a najvytrvalejším objavovateľom je bocian Michal, ktorý z rodiska u nás preletel už 10-tisíc kilometrov. Potuluje sa po národných parkoch a chránených územiach Masai Mara, Serengeti či v okolí Tanzánie.