Predtým, ako sa Ján rozhodol zanechať všetko pohodlie študentského života na Slovensku, získal diplom zo psychológie. Na dobrodružstvo, aké ho čakalo v krajine, z ktorej všetci poznáme snáď iba rádio Jerevan, bude spomínať celý život.
"Rozhodol som sa dať si v štúdiu prestávku. Mal som chuť robiť chvíľu niečo praktické a získať viac naozajstných skúseností," zveruje sa Ján arménskemu webu, ktorý zverejnil jeho po anglicky písaný článok. V tejto bývalej sovietskej republike s bohatou históriou bol mladý Slovák dobrovoľníkom vo švajčiarskej humanitárnej nadácii.
"Tá práca sa mi zdala byť skvelou príležitosťou. Ak sa mám priznať, veľa toho som pred príchodom o Arménsku nevedel. Ale práve to bolo super, tá výzva, že sa môžem o novej kultúre veľa naučiť," píše Ján a hneď aj zhrnul, čo ho prekvapilo najviac. "Po prvé, turistika sa dá robiť všade a ešte k tomu stopovanie je malina, takže pracovať v Arménsku zadarmo, keď súčasne máte takéto úžasné možnosti, sa ukázalo byť dobré rozhodnutie."
Tak, ako o Arménsku nemal vedomosti, nemal Ján ani ilúzie a očakávania. "Chcel som len, aby som po návšteve Jerevanu zostal prekvapený. Ale nebol som, aspoň nie zo začiatku. Vlastne ma prekvapilo, že som nebol prekvapený," píše študent zmätene. Vzápätí však vysvetľuje, že očakával skôr zaostalosť oproti Slovensku, a to sa nekonalo. "Jasné, že architektúra bola iná a ľudia tiež. Ale mesto bolo moderné, rovnako ich zvyky. Až po čase, keď som mal možnosť život viac sledovať, sa objavili rozdiely jasnejšie. To sú práve tie chvíle, keď si uvedomujete, aké krásne je cestovanie," píše.
Počas práce sa naučil veľa o tom, ako funguje v Arménsku občianska spoločnosť a hovorí, že do malej krajiny medzi Gruzínskom, Tureckom, Azerbajdžanom a Iránom sa určite vráti, aby stihol vidieť, čo ešte nestihol.
Poznáte úspešných Slovákov, Slovenky, ktorým sa podarilo preraziť v zahraničí? Napíšte nám o nich na tip@novycas.sk