Noví majitelia pôvodné staré domy však nezbúrali, aby na ich mieste postavili nejakú modernú opachu. Staré budovy zrekonštruovali a dnes na ne môžu byť právom pyšní. Šesť domov získalo ocenenie za príkladnú obnovu. Udeľovali ho už piaty rok po sebe za obnovu tradičnej architektúry, ktorá pomáha vytvárať jedinečný obraz bratislavského regiónu.
Rodinný dom vo Svätom Jure získal dokonca špeciálne Ocenenie verejnosti. K oceneným patrí aj Múzeum stará Devínska, Terra Therapeutica v Lamači, rodinný dom v Šenkviciach, kaplnka sv. Urbana v Stupane a Wiegerova vila vo Svätom Jure.
Rodinný dom vo Svätom Jure
Najstarší písomný záznam o ňom je z roku 1720, je však možno ešte o sto rokov starší. Pôvodne mal tvar písmena L, ale keď ho noví majitelia kúpili, bola zachovaná iba predná časť a aj to vo veľmi zlom stave. Predtým sa v dome päť rokov nekúrilo, strecha bola deravá, múry zatečené. Pôvodnú časť domu obnovili pomocou tradičných stavebných materiálov, okrem toho vybudovali novú pivnicu, obytnú časť a zastrešenie. Pôvodná časť domu bude slúžiť i na prezentáciu vín rodinného vinárstva majiteľov.
Múzeum stará Devínska, Devínska Nová Ves (DNV)
Nachádza sa na Istrijskej ulici. Objekt slúžil v posledných rokoch pre rôzne prevádzky ako stolárstvo, pekáreň či pohostinstvo. Pôdorys aj fasádne priečelia a okenné dverové otvory ostali zachované. Objekt dostal nové drevené okná i dvere. Pôvodný krov ostal zachovaný. Na južnej fasáde pribudlo okrem toho grafické znázornenie historickej mapy DNV z roku 1880. Obnovená budova bude budúci rok sprístupnená verejnosti ako Múzeum starej Devínskej. Objekt bude prevádzkovať Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku.
Rodinný dom v Šenkviciach
Dom postavili v rokoch 1890 - 1900 na Cerovskej ulici. V minulosti slúžil dom ako víkendová chalupa. Ďalší majitelia v ňom našli trvalé bývanie a v roku 2008 ho začali rekonštruovať a rozšírili bývanie v podkroví, spevnili steny, strop, okrem iného odstránili komín a udiareň. Pri obnove sa majitelia rozhodli pre trocha živšiu, jemnú žltú farbu fasády. Bývalá chalupa dnes slúži mladej rodine na bývanie.
Terra Therapeutica, Lamač
Pôvodný dedinský dom postavili pred asi 100 rokmi. Majitelia si v zadnej časti pozemku postavili nový dom, ktorý obývajú. Rekonštrukciu začali pred štyrmi rokmi. Problémom boli vlhké múry, padajúci krov, pribudla nová strešná krytina. Priestory domu sú v súčasnosti využívané OZ Terra therapeutica na vzdelávacie a arteterapeutické aktivity.
Kaplnka sv. Urbana, Stupava - Mást
Najstaršia poľná kaplnka v Stupave stojí v tesnej blízkosti pútnickej cesty do Marianky. Na vlastné náklady v sume 100 zlatých ju dal v roku 1705 postaviť stupavský farár Žigmund Uzeroczy, je zasvätená patrónovi vinohradníkov. Kaplnku v minulosti farníci riadne udržiavali, o čom svedčí jej pomerne dobrý stav. Po roku 1989 sa kaplnka opakovane stávala terčom vandalov. Potrebná bola urýchlená oprava strechy, ktorú financovalo mesto. Kaplnka si však vyžadovala komplexnú obnovu - na nej sa podujali členovia občianskeho združenia Mástsky potravinový spolok v Stupave. Práce na obnove sa začali na jar 2012, skončili v roku 2013.
Wiegerova vila, Svätý Jur
Postavil ju vinár Wieger v roku 1921. Do pádu komunizmu prešla vila viacerými majiteľmi, po revolúcii sa dostala do rúk dnešného majiteľa. Vila od 80. rokov chátrala až do rekonštrukcie v roku 2013, keď už bola v havarijnom stave. Rekonštrukcia prebiehala od roku 2013 do jari 2014 a dodržala pôvodné materiály - výmena strešnej krytiny (pôvodný tvar), drevené okná, dvere, porcelánové zástrčky a vypínače, tradičný dizajn svietidiel. Priestory vily a areálu sú poskytované na prenájom pre významné príležitosti ako svadby, rodinné oslavy či firemné eventy. Do budúcnosti je predstava využívať vilu ako miesto pre konanie rôznych kultúrnych akcií ako napríklad koncerty.