Pracovníci Zemplínskeho múzea chceli z 1. poschodia presťahovať kostru matky s novorodencom, ktorí zomreli v slovansko-avarskom období. Truhlou plnou zeminy však nepohlo ani 11 statných chlapov. Múzeum pre rekonštrukciu sťahuje exponáty z priestorov kaštieľa. „Kostra matky s dieťaťom je uložená v hrubej vrstve pôvodnej zeminy a zasypaná ešte tenkou vrstvou piesku. Môže vážiť vyše 500 kíl,“ povedal riaditeľ múzea Maroš Demko.
Odborníci pozostatky opatrne obložili molitanom. Na pomoc si zavolali aktivačných pracovníkov a spolu 11 chlapi skúšali truhlu dvíhať. Neuniesli ju však. Vzali si na pomoc laná, drevo však začalo praskať, piesok sa sypať. Nakoniec to vzdali, žena s novorodencom nad nimi zvíťazila. Premiestnili ich len do vedľajšej miestnosti, aby neriskovali zničenie vzácneho artefaktu.
„Cez točité schody by sme exponát nepoškodený nedostali. Musíme požiadať o pomoc externé firmy špecializované na sťahovanie ťažkých nákladov, ktoré by ho s mechanizmami vedeli zniesť z terasy,“ dodal riaditeľ. Sťahovanie je nevyhnutné pre rekonštrukciu, na ktorú kraj získal 2,1 mil. €. S prácami by sa malo začať v budúcom roku, brány múzea zatvoria až do roku 2016.
Záhadná kostra
- nález z okolia Šebastoviec (okr. Košice-okolie)
- pochádza zo slovansko-avarského pohrebiska zo 7. - 8. stor.
- podľa antropológov dieťa zomrelo krátko po pôrode spolu s matkou, preto boli spoločne pochovaní
- archeológovia kedysi vyrezali časť pôvodnej zeminy a spolu s ňou pozostatky premiestnili
- do Zemplínskeho múzea sa dostali za nevyjasnených okolností pred viac ako 30 rokmi