„Pracujem necelých 5 minút od osudnej Martin Place. Ulice každodenne preplnené ľuďmi a turistami boli dnes prázdne a preplnené policajtmi,“ napísala do redakcie. Úrady v okolí boli evakuované a tí, ktorí nestihli opustiť budovy, dostali zákaz vychádzania.
„V mojej práci sme mali vyhlásené, že poobedná zmena nemusí z bezpečnostných dôvodov prísť, hotelový bar bol zatvorený. Bála som sa tam vôbec ísť, nebola som si istá, čo sa bude v meste diať,“ uviedla vystrašená Zuzana. Z centra rukojemníckej drámy sa jej napokon podarilo odísť. „Modlím sa za všetkých v kaviarni a azda sa zajtra zobudíme do bezpečného rána,“ dúfala.
Podľa analytika Iva Samsona treba s teroristickými útokmi rátať najmä v krajinách, ako je Austrália. „Podľa ich štatistického úradu je každý 5. Austrálčan prisťahovalec, vysoké percento tvoria ľudia z moslimských krajín. Ak bude Austrália naďalej preberať utečencov, hrozí jej strata národnej identity a zvyšujúce sa útoky. Ak bude gradovať moslimské zastúpenie, bude sa zvyšovať ich sebadôvera, a hoci väčšina moslimov je lojálnych k štátu, s ich zvyšujúcim sa percentom sa zvyšuje riziko.
Je to varovanie pre vládu,“ uviedol. Na Slovensku máme podľa neho prísne prisťahovalecké zákony a komunita moslimov je malá. „Oni sami sa počítajú na 5- až 6-tisíc. Je to počet, ktorý im nedovolí vyvíjať negatívnu aktivitu, pretože sú ľahko monitorovateľní. Momentálne teda Slovensku útoky nehrozia. Do budúcnosti záleží na tom, ako sa naša vláda postaví k problematike prerozdeľovania utečencov medzi jednotlivé krajiny a či v tom podľahne Európskej únii,“ dodáva odborník.
Zvláštna súťaž
Turisti a obyvatelia Sydney si tentoraz nerobili selfie fotky pred pamiatkami. Novým hitom sa počas včerajšieho dňa stalo fotenie sa pred miestom útoku. Ľudia súťažili v tom, kto sa dostane čo najbližšie k centru dramatického diania a k špeciálnym jednotkám. Tieto zábery vyvolali na sociálnych sieťach veľké diskusie.