Tie bežne dodávajú nevšednú príchuť len vínam z tejto vinohradníckej oblasti. Gemer a Tokaj však spojili sily, čomu sa najviac potešia fajnšmekri. Tradičná výroba pív v pivovare, ktorý má už zvuk a mnoho ocenení aj zo zahraničia, je skutočne obohatená.
„Absolútna novinka je z kategórie India Pale Ale. Toto pivo je z amerického chmeľu, ale je obohatené o tokajské cibéby,“ prezradil riaditeľ rožňavského pivovaru Ladislav Kovács. Do piva sa tieto bobule s ušľachtilou plesňou Botrytis Cinerea Persoon pridávajú v rôznej fáze výroby piva. Do jedného tanku nasypú jednu putňu, čo je zhruba 22 - 25 kíl cibéb.
„Vhodné sú najmä pre určitý charakter netradičných chutí. Ide o jedinečné spojenie prestížneho remeselného pivovaru s elitným výrobcom vín z Malej Tŕne Macikovcov. Keďže skúšobné vary vyšli, po spoločnom dolaďovaní je na svete exkluzívne pivo!“ spomenul Kovács.
Tak ako už Macikovci búrajú mýtus o tom, že tokajské nie je len sladké víno, tak ani toto jedinečné pivo vôbec nie je sladké. Horkosť už zo spomenutých chmeľov sa prelína so zaujímavou aromatikou a dochuťou hrozienok. Tokajské pivo je prioritne určené pre špičkové reštaurácie, špecializované pivotéky a vínotéky na Slovensku,“ dodal Kovács. Tretinka polotmavého luxusného 13-stupňového moku na trhu vyjde okolo 3 - 4 eur.
Viac o cibébach
Sú to bobule hrozna, ktoré sú napadnuté ušľachtilou plesňou Botrytis Cinerea Persoon. Cibéby sa tvoria len vo výnimočných ročníkoch a vyberajú sa ručne priamo zo strapca. Denne jedna žena dokáže nazbierať len 6 - 10 kíl. Aj preto im miestni hovoria tokajské perly. Slúžia na výrobu špeciálnych tokajských výberových - putňových vín s vysokým obsahom zvyškového cukru.