Kmeňové bunky z vlastnej pupočníkovej krvi totiž pomáhajú deťom nielen vo svete, ale už aj na Slovensku. Prvým slovenským dieťatkom, ktoré novú klinickú štúdiu absolvovalo v Spojených štátoch amerických, bola malá Nelly. Podľa rodičov sa jej zdravotný stav vďaka tomu výrazne zlepšil.
Keď mala Nelly (6) trinásť mesiacov, lekári jej diagnostikovali detskú mozgovú obrnu. „Počas tehotenstva som nemala problémy, no pôrod bol komplikovaný. Nellynku museli zaintubovať, 6 hodín nedýchala a bola na prístrojoch,“ rozpráva mama Mariana. Nelly mala problémy s pohybom, lekári ale tvrdili, že je všetko v poriadku. Až po 13 mesiacoch prišiel ortopéd na to, že má detskú mozgovú obrnu. „Zrútil sa nám svet. Hľadali sme odborníkov a dodnes s dcérkou 3- až 4-krát do týždňa cvičíme, chodíme na rehabilitačné pobyty a hipoterapiu,“ vymenúva procedúry Mariana.
Ďalšia nádej na zlepšenie stavu prišla pred 2 rokmi z banky pupočníkovej krvi za oceánom. „Zapojili sme sa do dotazníka a vybrali nás. Dcérka tak mohla absolvovať liečbu v zahraničí. Na Slovensku sa to ešte vtedy nerobilo,“ opisuje Mariana. V Amerike pobudli týždeň, počas ktorého Nelly absolvovala nielen zákrok, ale aj rad vyšetrení. Rodičia si prvé zlepšenia všimli už po prvej časti liečby ešte vlani.
Nellkin pokrok pripisujú nielen liečbe pupočníkovou krvou, ale aj dlhodobej a pravidelnej rehabilitácii. „Zlepšila sa jej motorika, dokáže písať tlačenými písmenami. Prvý ročník školy navštevuje s rovesníkmi,“ vysvetlil Enrico. V minulosti mala Nelly problém s udržaním rovnováhy a padala, dnes už robí samostatné kroky. „Zo 120 detí z celého sveta, ktoré sú do štúdie zaradené, je Nelly v prvej päťke detí, ktoré urobili po liečbe najväčší pokrok,“ dodali na záver rodičia.
Klinická štúdia
Nelly absolvovala dvojito zaslepenú štúdiu. V máji 2013 dostala prvú liečbu, v máji 2014 druhú a v máji 2015 bude vyhodnotenie. V jednom roku dostala infúziu vlastnej pupočníkovej krvi a v druhom roku placebo liečivo. Počas štúdie sledujú pokroky a robia vyšetrenia. Klinická štúdia sa už robí aj na Slovensku - doteraz ju u nás absolvovali štyri deti, počas 5 rokov unikátnu liečbu u nás absolvuje spolu 50 detičiek.