Vďaka nórskym fondom a mestu sa práce za 1,1 mil. € už rozbehli. Zrekonštruované zvyšky panstva po zakonzervovaní nasvietia a v Andrássyovskom parku opravia aj prístupový chodník.
Na náročný projekt poskytli Nóri takmer milión eur a mesto má prispieť ďalších 170-tisíc eur. Vďaka dotácii ministerstva kultúry sa už teraz rozbehli práce na zalícovaní torza hradných múrov. „Popri rekonštrukcii hlavného chodníka od brány do parku k mauzóleu a ďalšieho od rybníka k mostíku je ťažiskovou najmä samotná obnova hradu,“ vraví projektový manažér Marcel Tereščák.
Pôvodný hrad sa nezachoval ani na obrazoch, pretože bol ukrytý v lese. Napriek tomu archeologický výskum umožnil spoznať aspoň pôdorys ruiny. „Práve vonkajšie a vnútorné múry dnešnej ruiny budú návštevníci môcť obdivovať až do výšky jedného metra. Vrchná zatrávnená plocha zvýšených základov poslúži aj na sedenie,“ dodal manažér. Atraktívnosť prostrediu dodá aj nové osvetlenie a systém tabúľ, ktoré majú informovať o histórii pamiatky. Primátor Marián Kolesár potvrdil, že obnova tohto vzácneho klenotu Trebišova vyzdvihne históriu. Dokončenie projektu je naplánované na apríl 2016.
História Pariča
Nížinný tehlový hrad postavili v 13. storočí. Mal prízemie a dve podlažia. V roku 1686, po dobytí vojskom Imricha Tökölyho, ho vyhodili do vzduchu a o sto rokov zvyšky použili pri výstavbe kaštieľa Andrássyovcov. Začiatkom 20. storočia objekt využívala armáda ako strelnicu. Postupne však hrad schátral. Pri archeologickom prieskume v podzemí našli vzácne kachlice a kamenné delové gule.