Kým raticová zver, ako sú jelene, srny či diviaky, by zimu kvôli prístupu k potrave pokojne oželela, zvieratá, ktoré sa v tomto období ukladajú na zimný spánok, už netrpezlivo čakajú na prvé vločky.
„Medveď je nepravý zimný spáč, tak ako aj jazvec. Medveď sa neuloží na zimný spánok, pokiaľ nenapadne sneh a teploty neklesnú pod bod mrazu. Avšak na druhej strane, medveď ako nepravý zimný spáč sa nemusí na zimný spánok uložiť vôbec, pokiaľ sú vhodné klimatické podmienky na to, aby si našiel potravu,“ vysvetlil odborník na medvede Jaroslav Slašťan.
„Hmyzožravé vtáky odlietajú pred začiatkom zimy na juh, kde nachádzajú vhodnejšie klimatické podmienky a dostatok potravy. Ak však bude obdobie teplých zím pokračovať, niektoré druhy vtákov presunú svoje letoviská o stovky kilometrov severnejšie a juhovýchodnejšie a niektoré druhy nebudú odlietať vôbec,“ dodal Slašťan s tým, že medzi pravých zimných spáčov patria svišť, plch, jež, syseľ či niektoré druhy netopierov.
Medveď hnedý
Nepravý zimný spáč
Zimné úkryty si najčastejšie buduje pod vývratmi stromov a skalnými prevismi alebo v skalných dutinách. Počas zimného spánku klesá u medveďa počet úderov srdca na 10 - 12 úderov za minútu a telesná teplota na 31,7 °C.
Jazvec lesný
Nepravý zimný spáč
Má slabý spánok, v podstate je počas zimy viac hore, ako spí. Buduje si letné a zimné nory. Väčšinu roka žije v letných norách, ktoré na jeseň opúšťa a sťahuje sa do zimných brlohov, kde prečká zimu v nepravom zimnom spánku.
Svišť vrchovský
Pravý zimný spáč
Prespávajú spoločne v podzemných norách, ktoré si pred zimou upchajú trávou. Ich teplota sa zníži z 36 na 3 °C, tep im klesne z 80 na 4 údery za minútu a počet nádychov sa z 25 za minútu drasticky zníži na jeden za 5 minút. Pri takomto úspornom režime organizmu preto svište vyzerajú skôr mŕtve ako živé.