V poslednom čase sa rozšírila do obrovských rozmerov. Nebezpečná rastlina obsahuje jedovaté glykozidy. Napáda pôvodné biotopy, vytláča domáce rastliny. Ochranári bijú na poplach, pretože sa nekontrolovateľne šíri.
Ochranári v poslednej dobe spozorovali v okolí rieky Uh a Laborec masívne kolónie glejovky americkej. Rastlina bola nedávno uzákonená ako invázna. „Vďaka svojmu vzhľadu ide o akýsi poľný fikus. Vo svojej mliečnej kaučukovej šťave obsahuje glykozidy, silno otravnú horkú látku nachádzajúcu sa v byliach aj listoch,“ varuje botanik Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat Ladislav Palko. „Glejovka je tiež nositeľom hubových ochorení - fuzarióz, múčnatiek, hrdzí i vírusovej mozaiky uhoriek. Narúša samoreguláciu ekosystému. Je medonosná, preto priťahuje množstvo opeľovačov a znižuje opelenie ostatných rastlín.“
Americký votrelec vytláča pôvodné druhy, preniká už i na poľnohospodárske pôdy. Práve teraz sa nekontrolovateľne rozširuje chuchvalcami semien. Jediné, čo na pliagu platí, je včasné kántrenie. „Najlepšie kosením rastlín pred rozkvitnutím, čím sa zabráni tvorbe kvetov a semien. Na väčších plochách odporúčame chemický postrek. No najúčinnejší spôsob je prevencia, ničenie už prvých jedincov,“ vraví botanik. Zo zákona vyplýva povinnosť majiteľov pozemkov ničiť invázne rastliny.
Glejovka americká
- trvácna sivastá mliečiaca bylina
- pochádza zo Severnej Ameriky
- využívala sa pôvodne ako textilná rastlina
- pestuje sa i na okrasu
- dorastá do výšky 1 - 2,5 m
- kvety sú špinavo fialové alebo ružové
- plody majú tvar podlhovastých mechúrikov s bielym páperistým oplodím