Mláďatám odobrali krv ešte pred 10 rokmi. Teraz maďarskí zoológovia zistili z pierok dospelých jedincov, že ich DNA sa zhoduje so vzorkami v databáze.
Na Slovensku žije už iba 40 párov orla kráľovského, ktorý je označovaný aj za kráľa výšin. „Keďže je veľmi veľa faktorov, ktoré ich ohrozujú, snažíme sa o ich záchranu. K tomu patrí aj monitoring,“ uviedla riaditeľka Ochrany dravcov na Slovensku Lucia Deutschová.
Mláďatá vyliahnuté na Slovensku naši ornitológovia označili krúžkom ešte v rokoch 2004 a 2006 a zároveň im odobrali vzorku krvi. „Maďarskí kolegovia nás teraz informovali, že tieto mláďatá žijú a hniezdia u nich. Zistili to pomocou novej metódy získania DNA z koncov vypadnutých pierok v lokalitách hniezdenia,“ spresnila Lucia Deutschová. Jedno mláďa z Východoslovenskej roviny a druhé zo Slánskych vrchov teraz žijú v Maďarsku.
Pod nízku populáciu orlov kráľovských u nás sa podľa riaditeľky Deutschovej podpisuje každoročný neprirodzený úhyn jedincov. „Stáva sa to pri zostrelení, otrávení či pri zrážke s vedeniami vysokého elektrického napätia. Preto spolupracujeme s energetikmi v rámci projektu Life nazvaného Energia v krajine,“ dodala.
Určenie DNA orla kráľovského
- injekčnou striekačkou sa vtákovi odoberie kvapka krvi
- vzorka sa odnesie do diagnostického laboratória
- vyhodnotí sa v genetickom analyzátore
- na určenie DNA sa používa fragmentická analýza
- získaná DNA je jedinečný a neopakovateľný kód jedinca, ktorý sa vkladá do medzinárodnej databázy vtákov